- 1152 of wel „gereed" ligt om terstond uit te kunnen rukken. De overigen blijven, zonder nadere bevelen, onder die beschieting, rustig en doodstil liggen. Op deze wijze moeten panieken voor komen worden. Bijvoorbeeld, bij eene nachtelijke beschieting gedurende de Pedië expeditie in 189S op het troepenbivouak te Teupin-Raja, werd van uit dat bivak geen schot gelost. In alle stilte maakte een sectie Amboineezen zich gereed, rukte terstond uit en zat den vijand al heel spoedig op het lijf. Het verdere gedeelte van den nacht hadden de troepen dan ook geen last meer van een uit den slaap houden door vijandelijke schutters. Deze beschieting had op betrekkelijk korten afstand van 300 M. plaats, terwijl anders Atjèh'sche benden zich weten te nestelen op ongeveer 5 a 600 M. afstand, om van daaruit onze troepen te bestoken. Bovendien maakte het aanwezig zijn van verscheidene beaumont geweren die beschieting vrij scherp. Op Meureudoe had in 1900 onder meer eens eene beschieting van een bivouak, bij het ondergaan van de zon, plaats, van af de overzijde van de aldaar ondoorwaadbare rivier van dien naam, op ongeveer 100 M. afstand, met een twintigtal achterlaadge- weren van eene bende onder den welbekenden Teukoe Bin Peukan. Aangezien daarvoor een voor ons zeer ongunstig moment was gekozen de troepen waren namelijk, na een zeer vermoeienden marsch, juist in dat bivouak terug en bezig zich te baden en te reinigen, wist de bivouak-commandant natuurlijk niets beter te doen dan met de wacht den vijand „onder vuur" te nemen (van uit het bivouak) om enkele manschappen de gelegenheid te geven met een vaartuig de rivier over te steken en dien vijand op het lijf te zitten. Hier had men dus een bijzonder geval van wel terugschieten van uit een bivouak, omdat anders de troepen, die de kali over moesten, leelijk opgewacht konden worden. Inmiddels maakte zich verder eene patrouille gereed, om langs eenen grooten omweg te trach ten den vijand te omtrekken, hetgeen echter niet gelukte. In genoemd bivouak waren vrouwen en kinderen der soldaten aanwezig; hierover straks meer. Een ander zeer onaangenaam geval van eene beschieting van af de overzijde eener rivier, bij nacht, kan zich voordoen, wan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 490