K 1162 Nu werd deze oefening geschoten op 125, 150 en 175 M., knielend en liggend, nu en dan opgelegd. Dus in plaats van één oefening, werden er hier zoo ongeveer 8 gemaakt, ja, soms nog meer, als de 50 M. looppas er nog bijkwam. Tot uit den treure is deze comp. dan ook met de voortgezette schietoefe ningen bezig. Bij oef. 3 staat onder opmerkingen ,na 50 M. looppas". De eene comp. comdt. hield zich stipt aan het Reglement, een ander was van oordeel, dat er van de 1ste 7e oef. een accolade vergeten was en de looppas voor de 7 oefeningen gold. Er bestond geen enkele reden om de looppas alléén bij de 3de oef. toe te passen. 49. Volgens het oude schietvoorschrift werd bij den schutter al het leven en lawaai maken verboden. Bij een andere comp. was de comp. comdt. eene andere meening toegedaan. „Ze mogen net zoo veel lawaai bij den schutter maken, als ze willen, in oorlogstijd zal het nog wel wat erger zijn". 135. Moet van schijfsoort worden verwisseld, dan geeft de baan- commandant daartoe het te voren met het waarnemingspersoneel afge sproken sein. Het gevolg is geweest, dat bij alle compagnieën door den comp. comdt. een tabel met seinen werd ingevoerd. Deze was bij iedere comp. verschillend. Bij één der comp. werden de bestaande toekens door den nieuwen comp. comdt. veranderd, omdat do zijne eenvoudiger waren. Vooral bij de Eur. compagnie, waar voortdurend manschappen van te velde aankomen en waar dus veel ongelijke oefeningen werden geschoten, was een seintabel beslist noodzakelijk. Met de verschillende overplaatsingen lijkt het mij niet practisch, dat iedere comp. zijn eigen teekens heeft. Beter ware het, deze seinen in het voorschrift vast te stellen. Tot dusver heb ik de onderstaande teekens het meest bruikbaar ge vonden. Voor romp- borst- en kopschijf de bekende teekens met de seinvlag. Voor de strookschijven 35 j, dezelfde teekens in combinatie met de seinschijf, dus: Strookschijf met koppen. Strookschijf met Strookschijf met rompen. borsten. 36. De onduidelijke schijf wordt aangegeven door linkerarm, waarin de helmhoed, horizontaal te strekken. 7e oef. De seinvlag vertikaal boven het hoofd zwaaien. 8e oef. Het teeken borstschijf met op en neer bewegen van de seinvlag.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 500