De merking der punikogels uit een chirurgisch oogpunt beschouwd en het tactisch gebruik erDan. 1167 Een onzer vrienden, kort geleden uit Japan teruggekeerd, zeide, dat geen volk, tenzij met het oog op te verwachten, ophanden zijnde vijan delijkheden, zich zoo zou wijden aan zulke bedrijvige en geduchte voor bereidingen, als Japan op dit oogenblik bezig is te doen. Het schijnt dat in de arsenalen dag en nacht wordt voortgewerkt, terwijl op de scheepswerven doorloopend nieuwe oorlogsschepen op stapel worden gezet. Het valt niet te ontkennen, vervolgt hij, dat Japan zich tot een nieuwen oorlog voorbereidt, daar zij zulke verbazende kosten op haar budget zich niet zou veroorloten alleen met het doel den vrede te handhaven. Het is noodig dat Frankrijk meer aandacht schenkt aan die enorme bedrijvigheid in de japansche zeehavens; want het is zeer waarschijnlijk dat Japan, na met China hare geschillen te hebben geregeld, haar aan dacht zal vestigen op onze kolonie, welke, onbeschermd zijnde, meer dan ooit aan hare aanvallen blootgesteld is. Laat ons daarom bijtijds de noodige voorzorgen nemen eu nauwkeurig de gebeurtenissen volgen, welke niet ver van ons af op het oogenblik zich voordoen. pj_ Jap. Chron., 23 Sept. '09. De vraag omtrent het invoeren van puntkogels ïs in vele staten reeds opgelost (Engeland, Frankrijk, Zweden, Noorwegen, Portugal, China, Chili, Columbia). Andere staten verkeeren nog in een stadium van proefneming! n zooals Denemarken, Argentinië, Paraguay, Turkye, Rusland, Noord- Amerika, Spanje, Brazilië, Holland, Rumenië. Duitschland heeft plannen zijn tegenwoordigen puntkogel te verwisselen met een nieuwen, anders gevormden. Oostenrijk heeft, na ernstige proeven, er van afgezien, een nieuwen puntkogel in te voerenondanks het feit dat de tactische en ballistische voordeelen der puntkogels erkend worden, neemt men een afwachtende houding aan. Frankrijk zelf, dat het eerst gebruik maakte van puntkogels, denkt er over een zelflaadgeweer in te voeren van 6,7 m.M. kaliber. Of Japan zich bezig houdt met het vraagstuk der puntkogels, is ons niet bekenddit alleen weten We, dat men daar eraan denkt, met een verandering van wapen, een zeer beduidende kalibervergrooting (van 6,5 tot 8,5 of 9 m.M.) hand in hand te doen gaan. Ook bij den Bondsraad van Zwitserland zijn plannen aanhangig, tegelijk met het invoeren van puntkogels, een geweerverandering te doen gepaard gaan. Uit al deze feiten mag men besluiten, dat de vraag, omtrent de waarde van puntkogels, nog geen volledige oplossing en afdoende behandeling heeft gevonden. Het doel van dit schrijven bestaat nu hierin, uit de chirurgische er varingen die leeringen te trekken, die ook voor den tacticus van belang zijn e°n aan de hand van deze feiten, de waarde ervan te bepalen. Het is interessant te zien, hoe in de beide voor de ontwikkeling dezer zaak meest beduidende staten (Duitschland en Frankrijk) de chirur gische zijde dezer vraag zeer verschillend behandeld wordt. Terwijl we aan den eenen kant, Duitschland, een geheele rij degelijke werken kunnen aanwijzen (Kranzfelder und Oertel, Riedinger, Feszier) die proefon-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 505