1171 voort, indien het in zijn vlucht op een lichaam stuit, dat dan de afwijking veroorzaakt. De wonden, veroorzaakt door ricochetteerende of afgeweken projectielen zijn„plus ou moins larges, a bord déchirés décrivant un „ovale trés allonge; on dirait: d'un éclat d'obus". De ovaalvormige treffergaten vertoonen aan de bovenste ronding, om gekruld, naar boven gedrukt, en door de punt weggerukt papier, terwijl de onderzijde uit teruggedrongen, samengeperst en verscheurd papier bestaat. Al deze gaten hebben onregelmatige randen; hun vorm is zeer wisselvallig, afhankelijk van de grootte der vervorming van het projectiel of van diens dwarsstelling. Dwarstreffers, welke hierdoor ontstaan, dat de punt van het projectiel door een tegenstand wordt opgehouden, waardoor het projectiel zijn even wicht verliest en over zijn kop begint te slaan [a pirouetterj makep cylindrogivale [Lebelprojectiel M] of biogivale (balie D) gaten. Beide teekenen zich nauwkeurig af op den schijf; zoo veroorzaakt de balie D een fleschvormig gat met spits toeloopend einde. De omtrek van het gat is scherp begrensd en vertoont geen zwarten rand van kruitslijm. In de lucht omslaande projectielen veroorzaken in den schijf ingescheurde randen en geen gladde gaten. Atypische gaten worden door de „balie D" minder gemaakt dan door de Lebelkogel, welke dikwijls met verscheurden mantel, sterk vervormd of versplinterd werd aangetroffen. De schijf werd meermalen getroffen door steensplinters en werden gaten veroorzaakt van 1 2 c.M. Inte ressant is het, te vernemen, dat op de verschillende oefenplaatsen, de werking zeer verschillend was, in verband met de geologische bodem formatie. De Juralcalk werd tot poeder geslagen, en zelden kwamen daardoor nog treffers in den schijf. In de omstreken van Ambérieu werd kiezel en zand opgezweept, en vertoonde de schijf regelmatige gaten. De kiezelsteeuen van Beauce konden met hunne scherpe kanten den schijf gemakkelijk doordringen en veroorzaakten onregelmatige, groots gaten. Eveneens werden in Beauce dikwijls stroohalmen in den schijf aangetroffen, die als pijlen erin waren gedrongen, en die, volgens Bon nette, gevaarlijk konden zijn voor de oogen der soldaten. M. SchioMil. Blatter).

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 509