726 ondervindt van het buiten zijn schuld staande feit, dat hij dik wijls is overgeplaatst of dikwijls van chefs heeft gewisseld. Zullen de verschillende karakters en de uiteenloopende le zingen van eerste beoordeelaars ook in dit systeem niet oorzaak worden, dat de zes omschrijvingen geheel verschillend zullen wor den opgevat en toegepast en deze omstandigheden oorzaak zijn, dat tal van nadere aanschrijvingen betreffende de zes punten noodig zullen blijken'? Is het voorkomende in de le alinea van blz. 497 niet al te optimistisch voorgesteld in verband met de vele overplaatsingen, die medebrengen, dat een officier soms meerdere malen bij eenzelfde korps wordt ingedeeld, dan wel dat tal van chefs elkander soms in korten tijd vervangen, indien men rekening houdt met de gebruikelijke wijze van briefwisseling en met de inrichting van onze archieven Is het niet beter af te zien van het denkbeeld om iemand al dan niet de geschiktheid voor den hoogeren rang toe te ken nen, doch in het algemeen hierin eerst te doen beslissen kort vóór hij aan de beurt komt voor bevordering en zulks om redenen als reeds vermeld in de beschouwingen, voorafgaande aan mijn beoordeelingsontwerp Zoude een Raad van Beroep, samengesteld als schrijver aan geeft, wel het lichaam bij uitnemendheid zijn om in bevor deringsvraagstukken een zeer zwaar wegende stem uit te brengen Onpartijdig kan die Raad zijn, hiervoor kan worden gewaakt, doch het beoordeelen van militaire kundigheden is niet in goede handen bij rechterlijke ambtenaren en bij gepensionneerde offi cieren, tenzij deze laatste categorie hare militaire studiën voort zet, hetgeen voor gepensionneerde hoofd- en opperofficieren een zeer zware eisch zoude zijn. Is een Raad niet samengesteld uit actief dienende, intelligente officieren, die eene betrekking bekleeden welke onpartijdigheid waarborgt, zoo hangt een dergelijk college steeds te veel af van adviezen van militaire zijde gegeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 50