\7an \7rsemde hegers. Oo5lenrijfe-5ongarije. De 3apansche herfstmanoeuDres. Wij vernemen dat aan de aanstaande herfstmanoeuvres, in het Noord" Oosten te houden, zullen deelnemen: de 2de, 7de, 8ste, 13de en léde divisie en bovendien een door de 2de divisie te vormen reserve-brigade. Op aandringen van het Departement van Oorlog, zijn voor dit jaar de plannen van de te houden manoeuvres gewijzigd. Het is bewezen, dat het Japansehe leger goed geoefend is in het optreden in heuvelterrein en dat, wanneer de aanstaande manoeuvres gehouden zouden worden volgens dezelfde plannen als vroeger, dit louter eene herhaling zou zijn van oefeningen, waarin de troepen reeds goed bekend waren. Het gevolg is dan ook, dat besloten werd bet oefeningsplan te wijzigen, waardoor het gevecht in de vlakte zal beoefend wordenals geschikt terrein voor dit doel zijn aangewezen de omstreken van Nasunohara, De aanstaande manoeuvres zullen de grootste zijn, welke ooit te voren in Japan gehouden werden. U. Jap. Cliron. 9 Sep. 09 De nieuiDeberghouiriiser der Oostenrijk-B an gaar scfie flrtilleri e. Onlangs werd bij de Oostenrijk-Hongaarsche Artillerie een 10 c.M- berghouwitser M. 8 ingevoerd, die, door de eigenaardige wijze van vervoer zich werkelijk van ander berggeschut onderscheidt. Terwijl n.l. gewoon lijk dergelijk geschut öf door draagdieren gedragen, dan wel, op smalspoor- affuiten geplaatst, door paarden getrokken wordt, is de nieuwe berghouwitser volgens het karren- en sledensysteem ingericht. Het geschut heeft den loop van den 10 c.M. Veldhouwitser M 99, doch in plaats van de excen trische schroefsluiting is het voorzien van een vlakke wigsluiting. Ingericht voor loop terugloop (de 10 c.M. veldhouwitser M. 99 is een affuitterugloop- geschut met touwrem) is de loop geplaatst in een „Wiege". Als materiaal werd, evenals voor alle geschutloopen der veld- en bergartillerie, smeed- brons gebruikt. Bij een relatieve lengte van 13 kaliber weegt de loop 420 K.GL Terwijl de loopen vervaardigd werden in het Artillerie-arsenaal te Weenen, werden de affuiten gemaakt in de Skodafabrieken in Pilsen. De loop-terugloopaffuit is voorzien van een schild, heeft 90 c.M. spoor breedte en een afneembaar staartstuk. Bij het schieten onder kleine elevatie's blijft het staartstuk aan den loop, waardoor de affuithoek kleiner en de standvastigheid verhoogd wordt. Moet onder een grooteren hoek geschoten worden, (de affuit Iaat zulks toe tot 60°) dan wordt het staartstuk afgenomen en de korte affuit, die van een klapspoor voorzien is, gebruikt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 510