- 1173 Daardoor wordt de affuit gespaard en het bereiken van de aangegeven elevatie mogelijk gemaakt. Op een bergaffuit kan bet geschut ook in zijn geheel vervoerd worden. Dit is natuurlijk alleen mogelijk op goede wegen die weinig stijgen. Bij den marsch langs minder goede wegen wordt bet geschut in deelen gesplitst; de loop en de ligplaats met schild worden ieder op eene twee wielige kar geplaatst; de affuit blijft als vierwielig voertuig behouden. Ieder stuk geschut bestaat dan uit drie voertuigen, die e!k voortgetrok ken worden door twee voor elkander gespannen paarden (Tandem). Indien het terrein van dien aard wordt, dat karrentransport niet meer mogelijk is, dan worden, na verwijdering van assen en wielen, van de karren sleden gemaakt. Zoowel aan de karren als aan de affuit zijn daartoe de noodige zijstukken aangebracht. Het transport geschiedt dan met behulp van touwen, waartoe bij ieder stuk geschut een draagdier ingedeeld is. De munitie wordt steeds gedragen. Bij ieder stuk geschut zijn daar toe twee draagdieren ingedeeld. Er worden 14 K. Gr. zware ammonalgranaten en 12 K. G. zware Shrapnels, beide voorzien van dubbelontsteking, meegevoerd. De messingen patroon hulzen nemen een zesdeelige patroon op. De granaten kunnen met iedere gedeeltelijke lading geschoten worden, de Shrapnels slechts met volle lading en met lading 3. Bij gebruik van volle lading draagt het geschut tot 5500 M. De grondeenheid van een berghouwitser-batterij vormt de „halve groep", gecommandeerd door een onderofficier, den stukscommandant. Behalve het stuk geschut, de zes trekpaarden en de drie draagdieren, heeft hij nog onder zijne bevelen 9 paardengeleiders en 8 kanonniers. Twee „halve groepen" vormen, onder commando van een subaltern officier of vaandrig, een „groep", twee groepen, onder commando van een kapitein, een berg houwitser-batterij. Deze wordt verdeeld in 1. De geschutlinie, bestaande uit de vorengenoemde 4 „halve groepen" en 1 telephoon draagdier 2. De Ie munitie colonne, bestaande uit 2 munitiedraagdieren per stuk geschut, totaal 8 draagdiereu 3. De He munitie-colonne, verdeeld in 2 groepen, waarvan elk per stuk geschut 4 munitiedraagdieren bezit. Totaal 32 draagdieren en bovendien 1 voorraadkar 4. De gevechts- en de bagagetrein. De berghouwitserbatterijen behooren tot de in het voorjaar opgerichte berg-artillerie-regimenten. Yan deze is het le, 2e en 3e regiment gelegerd in de Alpen, en het 4e, 5e en 6e in Bosnië en Herzegowina. Daar het ballistisch vermogen der 10 c.M. houwitser zeer groot is, en de hiervoren beschreven wijze van transport, bij talrijke schiet- en ver- voerproeven zeer deugdelijk is gebleken, moet de 10 c M. berghouwitser M. 8 aangemerkt worden ais een waardevolle vermeerdering der vuurkracht van de keizerlijke en koninklijke berg-artillerie. SchwMil. BlatterM.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 511