727 Afgescheiden van het vorenstaande nog een enkel woord over doelmatig aanwenden van beschikbare krachten voor bijzondere doeleinden. Door de meest mogelijke willekeur die er bestaat in zake het toekennen van de geschikheid voor het vervullen van spe ciale betrekkingen, acht ik het noodig, dat hierop reeds nu van Hoogerhand orde wordt gesteld. Bij het vigeerend beoordeelingsstelsel toch komt het voor, dat chefs uit de beoordeeling hunner ondergeschikten aan dezen toegekende en ten juiste toegekende eigenschappen weglaten zonder eenige motiveering; zonder dat hun zelfs de verplichting is opgelegd en zonder dat zij nader worden uitgenoodigd, de redenen van zulk eene wijziging op te geven. Dit is eene grove onbillijkheid, welke nu reeds bij voorbaat zoude kunnen worden weggenomen. Hiermede wil ik niet zeggen, dat vele speciale betrekkingen niet door de meest bevoegden worden vervuld, maar wel, dat ik vele belanghebbenden heb ontmoet die zich terecht te kort gedaan achten zonder hiertegen iets te kunnen doen. Door dit weglaten, zonder omschrijving der redenen, kan de wapenchef thans administratief een verkeerd beeld verkrijgen van den beoordeelde, terwijl dezen laatste de gelegenheid is benomen hiertegen op te komen, daar hem die verandering niet wordt medegedeeld. Mogen artikelen als dat van den Heer H. C. Kerkkamp weer klank vinden in het Indisch leger. Dat vele belangstellenden hierover van gedachten mogen wis selen en zóó, door het beroeren der goede toetsen van een in strument, dat in ons leger zoo vast staat opgesteld en zoo noodzakelijk is als een orgel in een kerk, tonen te voorschijn mogen roepen, die kalmeerend en heilzaam werken op den eigenaardigen geest, die in ons officierskorps heerscht. Er is ontevredenheid bij vele officieren, die geacht worden een stem in dit kapittel te hebben. Dat deze ontevredenheid niet meer tot uiting komt, is o. m. toe te schrijven aan de omstandigheid, dat enkelen ten onrechte de gevolgen van het zoo moeilijk te regelen beoordeelingsvraag -

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 51