- 1184 „tende richting voor de toekomst aan, die algemeen doorgevoerd, den „volken en hun onderlinge verhouding slechts ten goede zal komen. „Die richting, welke zich tegen het bestaande militaristische drijven „in de Europeesche grootmachten keert, leidt echter onherroepelijk tot „eene vermindering van militair peil. Zij kan daarom niet eenzijdig „worden gevolgd, doch behoort hare snelheid ter dege te regelen naar „de toestanden in het buitenland, wil ten slotte geen wanverhouding ont staan, die noodlottig kan worden. Volksleiders zullen met graagte en „gloed beweren, dat het laf is, aan den vreemdeling te vragen, wat hij „van onze weermacht denkt, om zich dan door dit oordeel te laten leiden. „Dergelijke kloeke taal past, om gemakkelijk te hegrijpen redenen, in „den gedachtegang van het gehoor en wordt dus met graagte vernomen. „Zij, die zoo spreken, schijnen niet eenmaal te goeder trouw toe. „Hun bekwaamheid doet zulks veronderstellen. Doch zij dingen naar „volksgunst en hoewel ook hun de „règne manqué" eenmaal wacht, zoo „hopen zij toch op roem en eer op het gebied der binnenlandsche „politiek". Luit. de Gelder behandelt de strategische omtrekking op eene wijze, die het bijzonder interessante artikel zoowel geschikt maakt om op zich zelf te lezen als om het tot uitgangspunt voor verdere studiën te nemen daartoe wordt naar talrijke voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis verwezen. Luit. Mulder schrijft een artikel „Schietoefeningen" waarin hij een door hem uitgevonden schijf aanprijst om den lust in 't schieten bij den soldaat op te wekken. De schijf is van het type als in de kermis-schiettenten voorkomen en hoewel zij zeker den lust in 't schieten grooter zal maken, moet ernstig betwijfeld worden, of dit nu de juiste weg is om bruikbare oorlogs- schutters op te leiden. Kap. van Dam van Isselt levert een pleidooi voor het behoud der zes stukken batterij, waarin hij o a. zegt „Het eenige voordeel der 4-stukken batterij is hare grootere handel- baarheid. Doch het gaat niet om eéne batterij van 4 of eéue batterij „van 6 stukken, doch om de artillerie eener divisie of van ons geheele „veldleger. Daarom heeft de 4-stukken indeeling tegenover dit eéne „voordeel de volgende nadeelen „lo. De moeilijkere leiding van 3 afdoelingen contra 2. „2o. De minder eenvoudige munitietoevoer naar 3 lichte munitie- „colonnes contra 2. „3o. De grootere hoeveelheid munitie, welke het inschieten van 9 „batterijen eischt contra 6. ,4o. De relatief veel grootere verzwakking, welke eene batterij van 4 „stukken ondergaat bij detacheering van eene sectie. „5o. De veel ooogvre kosten". Als autoriteit en medestander haalt S. aan den Franschen generaal der Artillerie Langlois. Zooals bekend is, wordt in den laatsten tijd in verschillende Fransche militaire periodieken eene batterij-formatie van slechts 3 stukken ver dedigd Yooral voor kleine legers met zwakke artilleriën blijft het ons

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 522