buchtuaart Circulaire uan de Ilederlandscfi-Indiscbe Vereeniging do or huchloaarf. Het luchtvaartvraagstuk is voor leger en vloot van het meeste belang* Het moge al overdreven zijn te veronderstellen, dat thans reeds het luchtschip en de vliegmachine als strijdmiddel zouden te bezigen zijn, als feit mag men aannemen, dat voor verkenningsdoeleinden op dit oogenblik de waarde van beide volmondig erkend wordt, reden waarom men in de meeste legers zich beijvert een geschikt type van luchtschip te construeeren. Met recht mag daarom verwacht worden, dat nu ook in Indië eene vereeniging opgericht is (waarbij zich in enkele weken reeds ruim 400 leden aansloten), met het doel gegevens te verzamelen betreffende en zich te leeren bewegen in het voor ons nog geheel vreemde element „de lucht", haar streven in de eerste plaats steun en sympathie zal vinden bij het officiers korps. Gaarne voldoen wij daarom aan het verzoek van het bestuur der Afdeeling Batavia dier vereeniging om aan de hiervolgende circulaire een plaats te verleenen in het Indisch Militair Tijdschrift. Hierbij teekenen wij aan, dat, Da de ontvangst dezer ciroulaire, in een algemeene ver gadering besloten is geworden een Nederlandsch-Indische Yeieeniging voor Luchtvaart te vormen en de circulaire dus beschouwd moet worden uitgevaardigd te zijn door het bestuur for Afdeeling Batavia der N. I. Ver eeniging voor Luchtvaart. De oprichting der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart op 19 October 1907 is een waar succes geweest. Een groot aantal personen, waaronder vele der hoogstgeplaatsten in den lande, deden zich reeds als lid inschrijven en nog steeds treden uit alle standen leden toe. Eenige aanzienlijke mannen uit de Rotterdamsche burgerij schonken belangrijke giften, zoodat de jonge Vereeniging alras in het bezit kwam van haren eersten ballon, om te bevroeden redenen „Rotterdam" gedoopt. Volgens artikel 2 der statuten, goedgekeurd bij Koninkljjk Besluit van 4 April 1908 No. 11, is het doel der Vereeniging, de luchtvaart in den ruimsten zin en in al hare vertakkingen en toepassingen te be vorderen. Zij legt zich eveneens toe op de ontwikkeling van alle hulp wetenschappen, welke in eenig verband tot de luchtvaart staan, en wijdt hare aandacht aan industrieele en handelsbelangen, welke bij de lucht vaart betrokken zijn. De middelen, waardoor zij dit doel tracht te bereiken, vindt men in artikel 3 dier statuten aldus beschreven: le. het in studie nemen van alle onderwerpen, welke tot de lucht vaart behooren

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 524