- 1187 2e. het doen en bevorderen van proefnemingen 3e. het voorbereiden en leiden van stelselmatig uit te voeren op stijgingen, die een -wetenschappelijk doel beoogen; 4e. het voorbereiden van andere ballon- en luchtreizen; 5e. het vormen van -wetenschappelijk onderlegde luchtreizigers; 6e. het deelnemen aan het internationaal onderzoek van den dampkring 7e. het houden van lezingen en voordrachten, van tentoonstellingen, bijeenkomsten en besprekingen en het verstrekken van inlichtingen en adviezen 8e. het vormen van eene bibliotheek en het in omloop brengen van aëronautische geschriften 9e. het deelnemen aan e i het voorbereiden van wedstrijden 10e het aanknoopen en onderhouden van goede betrekkingen met vereenigingen in binnen- en buitenland, die een gelijksoortig of aan verwant doel nastreven; 11e. door andere wettige middelen, die bevorderlijk zijn aan het doel der Vereeniging. Het groote nut van dit doel, vooral voor Nederlandsch-Indië, inziende, werd door een aantal te Batavia woonachtige leden der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, op Dinsdag 27 Juli j.l. daartoe ten huize van den heer E. H. Carpentier Alting samengekomen, een afdeeling Batavia dier Vereeniging opgericht, welke afdeeling zooveel mogelijk in den geest van bovenvermeld artikel 3 der statuten hoopt werkzaam te zijn. De Legercommandant, Zijne Excellentie luitenant-Generaal P. C. van der Willigen, van meer dan gewone belangstelling in deze zaak wen- schende blijk te geven, woonde die bijeenkomst persoonlijk bij en werd met algemeene stemmen tot Eere- voorzitter der plaatselijke afdeeling be noemd, welke functie door Z. Exc., tot groote voldoening van alle aan wezigen, welwillend werd aanvaard. De oprichting eener afdeeling Soerabaia volgde eenige dagen later, n.l. op 31 Juli, en wel door bemiddeling van den luitenant ter zee A E. Rambaldo, die ook in het tot stand komen der Vereeniging in Neder land en van de afdeeling Curagao en Batavia een niet te onderschatten aandeel heeft gehad. Ook te Soerabaia was de belangstelling zeer groot. Verschillende hooggeplaatste regeeringspersonen en aanzienlijke par ticulieren betuigden reeds hun instemming met het plan, de luchtvaart ook in Nederlandsch-Indië krachtig te willen ontwikkelen. De redenen hiervan liggen voor de hand. Zoo ergens, dan is de luchtvaart hier op hare plaats. Het Indische klimaat leent zich uitstekend tot dit doel. De uitermate rustige damp kring, nooit als in Europa of elders door cyclonale storingen beroerd, is een ideaal terrein voor den luchtschipper hij kan zijn manoeuvres en reizen dus ten uitvoer brengen met een zekerheid, welke bijna eiken kans op gevaar buitensluit. Stormen, zelfs stormachtige winden, kent men hier niet. De reeds 44 jaren volgehouden waarnemingen aan het Observatorium te Batavia wijzen uit, dat de winden daar ter plaatse zeer regelmatig zijn en een gemiddelde snelheid hebben van 1 meter

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 525