- 1188 per secunde, terwijl om 2 uur 's middags, het uur der sterkste luchtbe weging, die snelheid tot slechts gemiddeld 3 meter per secunde klimt. De krachtigste wind, gedurende het geheele observatietijdvak waargeno men, ging 10 meter per secunde niet te boven. Eerst op 11 a 12 kilo meter boven den bodem, hoogten waarop de luchtreiziger nimmer komt, heerschen luchtstroomingen van gemiddeld 12 meter per secunde; op 6 kilometer hoogte van gemiddeld 7.5 meter per secunde. Plotselinge windstooten komen wel is waar meermalen voor, doch gaan veelal regen buien vooraf en kondigen zich dan door dreigende wolken aan, zoodat de luchtschipper zich meestal bijtijds in veiligheid stellen kan. Moessons en passaten zijn bovendien zeer gelijkmatig. Veel ongunstiger zijn de atmosferische toestanden in Europa Zoo hebben onderzoekingen van Renard in Frankrijk geleerd, dat daar op korten afstand boven den grond windsterkten van weer dan 10 meter per secunde nog in ongeveer 20 van de 100 gevallen voorkomen, en zelfs windsterk ten van meer dan 15 meter per secunde nog in ongeveer 11 van de 100 gevallen. Brengt men deze cijfers in verband met de reeds bij luchtschepen bereikte eigen snelheid, n.l. van 15 meter per secunde, dan blijkt, dat men in Europa nog te veel afhankelijk is van de sterkte van eventueelen tegenwind om, althans over eenigszins belangrijken afstand, een geregelde luchtscheepvaartdienst tusschen twee plaatsen in het leven te roepen In Indië zou dit met de thans bereikte eigen snelheid reeds zeer goed mogelijk zijn. Het is derhalve zeer goed denkbaar, Nederlandsch- Indië te maken tot een der eerste landen in het bezit van een geregelden luchtscheepvaartdienst, zooal niet dadelijk voor personen of goederenvervoer op eenigszins beteekenende schaal, dan toch zeker wel voor den postdienst. Ten einde een denkbeeld te geven van de afstanden, welke reeds door luchtschepen, aan één stuk, zonder te landen, kunnen worden afgelegd zij hier medegedeeld, dat Zeppelin in den avond van den 29sten Meijl. een tocht begon, waarbij hij ongeveer 1000 kilometer aflegde alvorens te landen. Ter vergelijking wordt aangeteekend dat de rechte afstand tusschen Singapore en Batavia 890 k.m. bedraagt, tusschen Batavia en Soerabaia 670 k.m., tusschen Soerabaia en Makasser 770 k m. en tusschen Makasser en Amboina bijna 1000 k.m. De belangen van wetenschap, leger, vloot, landbouw, industrie, han del en sport worden, ieder voor zich en gezamenlijk, door de luchtvaart (ook als middel tot onderzoek van den dampkring), op uitnemende wijze bevorderd. Een nadere uiteenzetting hiervan zal zeker wel onnoodig wezen. Slechts zij, als voorbeeld, gewezen op het niet te ontkennen verband tusschen de meteorologische verhoudingen in de vrije atmos feer en de voorspelling van het weer, van vroege of late, droge of natte moessons, etc. Dat een en ander van het hoogste gewicht is, zal wel door een ieder worden beaamd. Het is om de groote op het spel staande belangtn te bevorderen, dat ondergeteekenden, vormende het voorloopig Bestuur der afdeeling Batavia van de Nederlandsche Yereeniging voor Luchtvaart, U oproepen zich bij die Yereeniging aan te sluiten Zonder samenwerking toch is niet veel

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 526