1193 gemeenen oorlogstoestand is het niet onwaarschijnlijk, dat uitstel verster king van de reeds aanwezige Roode afdeelingen door nieuwe ten gevolge heeft. De Brigadecommandant besluit dus den aanval niet tot het aan breken van den dag uit te stellen. Het laatste bericht ontving hij te 2.45 v. m.doormarcheerende, kan de voorhoede tegen vier uur v m aanraking met de Roode troepen krij gen in geval van succes kan verwacht worden, dat tegen het licht worden de voorste afdeelingen des vijands op de hoofdmacht terugge- woipen zijn Onder mededeeling van de ingekomen berichten bereidt de Brigadecommandant den commandant der voorhoede erop voor, dat hij zonder tijd te verliezen de gemelde Roode afdeelingen heeft aan te val len en terug te werpen hij wijst hem erop, dat hij de bevolen beweging geheel zelfstandig zal moeten uitvoeren; de hoofdmacht is bestemd om bij het aanbreken van den dag het werk, door de voorhoede begonnen, voort te zetten of om aan onverwachte gebeurtenissen het hoofd te bie den. Zij zal de bewegingen der voorhoede dus langzaam volgen, om in geval van succes bij Bawen voorloopig halt te houden 2). Terwijl nu de Brigadecommandant uit de richting Toentang bericht ontvangt, dat aldaar nog geen vijandelijke afdeelingeu zijn aangekomen, marcheert de colonne door, totdat de voorhoedecommandaut zijn bataljon tot den aanval laat opmarcheeren. Hij vormt twee colonnes, de eene bestemd tegen Bawen en de audere tegen Ngrawan voor de eehelonneering van de onderafdeelingen, welke iedere colonne vormen, raadplege men het hoofdstuk over nachtgevechten in Balck's standaardwerk over tactiek en hetgeen over dit onderwerp in de wetenschappelijke jaarberichten van de Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap medegedeeld wordt. 3). Ons Infanterie-Reglement II geeft in dit opzicht niet veel. De vooi hoedecommandant zal verstandig doen, wanneer hij bijtijds gelast de grendels uit de geweren te nemen en voorloopig in de jaszakken te bergen; hij moet er zeker van zijn, dat gedurende de duisternis Diet geschoten wordt. De bevelen voor de voorhoede cavalerie en voor den gevechtstrein van het bataljon worden aan den lezer ter overweging gegeven. Daar het verloop van den nachtelijken aanval hier niet kan worden weergegeven, neem ik nu zonder meer aan, dat Inf. II tot dusverre voorhoede de Roode afdeelingen te Bawen en te Ngrawan teruggewor pen heeft en bij het licht worden zich bevindt in den zuidwestrand van Bawen en van het ten westen daarvan gelegen Ngrawan. Het is den Bataljonscommandant gelukt de beweging hier tot staan te brengenonder dekking van compagnie, die aan den eigenlijken aanval geen deel genomen heeft, worden de overige, sterk dooreengeraakte afdeelingen verzameld en geordend. Zoo gauw hij een paar gesloten afdeelingen heeft om de voorste linie te volgen, zet hij de voorwaartsche beweging voort om 's vijands lijn van weerstand door oog en vuur te verkennen. 1). Sneller dan 3 KM. per uur zal het marschtempo wel niet zijn. 2). Tot eigen oefening wordt het opmaken van het desbetreffende bevel van den BrigadecommaLdant aan den voorhoedecommandant aanbevolen. 3). Zie ook Wijnaeodts en de Ridder. Studiën betreffende den Yeldoorlog tusacben Rusland en Japan, blz. 231.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 531