1197 volg van de veelvuldige toepassing van deze aanvalswijze tegenover den inlandsehen vijand. Het is ongetwijfeld overbodig in dit tijdschrift uiteen te zetten, waarom juist de omtrekking als regel tegenover den inlandschen vijand toegepast wordt, maar het is zeker niet overbodig erop te wijzen, aan welke gevaren men zich daarbij tegenover den buitenlandschen vijand blootstelt. Deze gevaren moeten gezocht worden in de gebrekkige verbinding tus schen omtrekkende en frontgroep Naarmate het terrein en het wegennet nood/aken de omtrekking langs een grooteren boog uit te voeren, wordt die verbinding gebrekkiger; de eenheid van handelen, de krachtigste waar borg voor het slagen van den aanval, gaat verloren en tegenover eene energieke tegenpartij loopt de aanvaller de kans, dat zij uit hare stelling breekt en de omtrekkende of de frontgroep met overmacht aangrijpt en verslaat, nog vóórdat de andere groep te hulp kan komen. Alleen tegen over een -lijdelijk™ tegenstander, als bv. de Boeren, kon een dergelijk optreden geen gevaar opleveren Den 22sten Juli 1866 ondervond Generaal von Fransecky al de nadoe len van eene omtrekking. Tegenover de sterke stelling der Oostenrijk- sche brigade Mondei in het défilé van Blumenau aangekomen, droeg hij den Generaal von Bose op, met 6 bataljons 's vijands stelling te omtrek ken en in den rug aan te vallen. Door velerlei omstandigheden werd echter de afmarsch der omtrekkende colonne vertraagd, zoodat Generaal von Fransecky, die aanvankelijk het gevecht slepende had willen hou den, totdat de omtrekking hare uitwerking zou doen gevoelen, besloot met de hem overblijvende 12 bataljons den aanval krachtig door te zet ten, vreezende, dat het anders te laat zou worden. Wel verscheen de colonne von Bose schuins achterwaarts van den rechtervleugel der brigade Mondei, doch andere Oostenrijksche troepen stelden zich daar tegenover. Bovendien was de relaisketen tusschen front-en omtrekkende groep ver broken en liet Generaal von Fransecky, bevreesd voor het lot der colonne von Bose, door 2 van zijne 3 nog niet aan het gevecht deelnemende bataljun8 eene opnamestelling innemen. Te 12 uur middag trad de wapenstilstand in, zoodat het gevecht onbeslist bleef. Maar tegenover de omtrekkende 6 bataljons van Generaal von Bose waren ten slotte 17 Oosten rijksche bataljons in beweging gesteld, en wat ook het lot dezer colonne zou zijn, zij was voor Generaal von Fransecky verloren. Een derde deel zijner macht was hij alzoo kwijt, zoodat tenslotte slechts twee derde van zijne troepen tegen de sterke stelling van den kolonel Mondei kon den optreden De omvatting mist de nadeelen der omtrekking; zij waarborgt concen trisch vuur op het hoofdaanvalspunt en derhalve een spoedig verkrijgen van het vuuroverwicht aldaar Een voorname rol speelt zoowel bij omvatting als bij omtrekking de zg. vasthoudende groep. In den regel wordt aan de hiervoor bestemde afdeelingen opgedragen een „slepend" gevecht te voeren. Bij vredesoe- feningen wordt het meestal een slapend gevecht en zoo wordt aan aan voerders en strijders eene volstrekt verkeerde voorstelling van hetgeen verlangd wordt, gegeven. In de werkelijkheid wordt het wat vuren op 1) v. Lettow-Yorbek. Gescbichte dei Krieges vo-u 866. II, blz 662 e. v. I. M. T. 1909. 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 535