De Ouerualling Dan een berucht bendeboofd, bekend om zijne klemang-aunDalIen in Teunom, Dadelijk na mijn optreden als bivakcommandant te Koeala Bèë (onderafd. Meulaboh) werd bet bekende lijstje klaargemaakt, waarop voorkwamen de namen van alle bendehoofden in dit gebied, die onschadelijk moesten worden gemaakt. Op dit lijstje kwam o. a. voor Panglima Sarong, een bendehoofd dat behalve om het onveilig maken van de landstreek Lam Balé (Beneden- Woyla) bovendien berucht was om zijne klewang-aanvallen in Teunom. Langen tijd werd moeite gedaan om berichten omtrent hem te verkrijgentoen alle pogingen faalden werd ten laatste besloten eene zoogenaamde pacificatie-patrouille te maken in Beneden-Woyla. Dit deed ik om geen argwaan te wekken. Ik inspecteerde de pepertuinen, liet alle bewoners bij mij ont bieden en daar ik de landstaal machtig was, viel het mij niet moeilijk over verschillende zaken een gesprek te voeren, voor al om de bewoners zelf aan het praten te brengen over het geen in de streek voorviel.. Daardoor gelukte het mij iemand op te duikelen die naar mijn oordeel wel wat van Panglima Sarong weten moest. Die man was een peperplanter, die weinig voordeel had van de opbrengst zijner tuinen, wijl hij eene bepaalde schatting moest opbrengen aan een zeker per soon. Wie echter die persoon was, durfde hij niet te zeggen. De oelèëbalang kon het niet zijn, dit wist ik en begreep ik weldra dat Panglima Sarong werd bedoeld. Ik liet dien peper planter 's avonds bij mij komen en toen niemand onze gesprekken kon afluisteren, deelde hij mij eindelijk het volgende mede: Panglima Sarong inde z.g. sabilgelden van de bevolking. Hij zorgde dat zij die hem betaalden geen overlast kregen van andere bendehoofden, zoodat het kampoengvolk van de Lam Balé hem niet licht zou verraden. Panglima Saröng, die gewoonlijk niet I. M. T. 19C9. 78

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 541