Timor-herinneringcn, door 3. P. de B. A!s we de bronnen opslaan over Timor, dan kunnen we daarin nog niet veel vinden van de eigenlijke bewoners der bergen van Midden- Timor en dat is begrijpelijk, als men nagaat, dat eerst in de laatste jaren ook dit eiland niet langer een raadsel voor ons is. Maar wat we vinden o. a. in „De Indische oorlogen van K. van der Maaten", en wel in het hoofdstuk „bewapening der Timoreezen" dat is, dat toen we in 1857 een expeditie uitrustten naarTakaip en Lidak op Timor, onze hulptroepen van het eiland Roti, allen in het bezit waren van een vuurwapen en dat ook de Timoreezen waarschijnlijk wel veel geweren zouden hebben. Professor de Hollander zegt, dat het geweer bij de Timoreezen het hoofdwapen uitmaakt en dat die geweren, meestal van Amerikaanschen en Engelschen oorsprong, van vader op zoon overgaan. Dit is gebleken waar te zijn en werkelijk had iedere Timorees zijn ge weer, ook de bergbewoners van Midden-Timor. Men vindt in eene Timoreesehe woning niet veel, dat op Europeesche afkomst kan bogen; het zijn helaas slechts die dingen, die verderf bren gen bij dergelijke natuurvolken. Nooit heb ik er iets anders gevonden, dat mij bekend voorkwam, dan geweren, kruit, lood en jeneverkisten en -fies- schen. Vooral de laatste voorwerpen vindt men in ieder huis in grooten getale en de kisten vervangen de stoelen en tafels, de flesschen worden weer gevuld met een gistend vocht, dat uit de laroeboomen gehaald wordt. De geweren vooral werden door den Timorees in eere gehouden en het geld, dat hij in zijn handen kreeg, werd aan zijne verdere bestem ming onttrokken en gebruikt om zijn geweer te versieren. Hij maakte uithollingen ter grootte van het geldstuk in de kolf of lade en met be hulp van was werd de gulden of het kwartje er in vastgemaakt of wel het geldstuk werd platgeslagen en van dit bladzilver werden banden gemaakt, die om het geweer werden gelegd. Het geweer maakte den Timorees tot man, en in die woorden van Professor de Hollander, dat het geweer van vader op zoon overgiDg ligt meer dan een oppervlakkig lezer er uit zou halen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 545