1212 Het voorafgaande is te samengesteld, te verwarrend, te moei lijk te onthouden. Menig meester gevoelt zich al een heele piet als hij enkele der commando's kan opdreunen, terwijl hij soms een kwartier noodig heeft om zijne klasse „met bewe gingen" duidelijk te maken wat hij eigenlijk uitgevoerd wil hebben. Dat zijne leerlingen hierbij oververmoeid geraken en de uitvoering alles te wenschen overlaat, spreekt van zelf. In ons voorschrift bajonetschermen is te veel voorgeschreven men moet meer aan den onderwijzer kunnen overlaten. De goede uitvoering wordt niet verkregen door veel voor te schrijven, doch door de fouten op te merken. Het geheele voorschrift moet zoo zijn dat het gemakkelijk te onthouden is, zoodat de onderwijzer zijne geheele aandacht aan de handelingen der leerlingen kan wijden. Vooral bij het scher men komt het er niet zoo zeer op aan wat verricht wordt, doch wel hoe dit wordt uitgevoerd. Naar mijne meening mag in ons voorschrift bajonetschermen niets voorkomen wat reeds in het R. I. vermeld is en het dient in den geest te blijven van dit reglement; dus b. v. niet nog eens een afzonderlijk commando om rechts achterwaarts instel ling te komen, commando's voor: front, appel maken, wendingen, passen, sprongen, uitval enz. en dit alles nog eens opnieuw te behandelen. Dit is den man reeds als recruut geleerd. Acht een commdt. zijne afdeeling hierin niet voldoende bedreven, dan kan hij door herhaling van hetgeen hieromtrent in R. 1.1. is voor geschreven, die geoefendheid zoo veel verbeteren als hij noodig acht. (zie ook punt 40 Leidraad Opleiding en Oefening laatste zin.) Het voorgeschrevene in het I. R. is voldoende om den man te leeren wat hij voor zijne verdere opleiding dient te weten. Hiervan zonder ik alleen uit „het onderdoorgaan" (zijnde de beweging om b.v bij rechtsche aansluiting, een stoot of schijn stoot links toe te brengen.) Hiervan schrijft het I. R. niets voor, terwijl het toch zeer noodig is dat de linkerhand hierbij zooveel mogelijk op hare plaats blijft en dat de bajonet een zoo klein mogelijke boog beschrijft. Van het schermen mag in geen geval eene parade exercitie gemaakt worden. Alles heeft alleen tot doel goede ■stooten toe te brengen en deze doelmatig af te weren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 552