1223 Om niet misverstaan te worden merk ik hierbij uitdrukkelijk op, dat ik het hoogst verkeerd vind voor iederen ingevoerden maatregel, die later blijkt een misgreep te zijn geweest, een schuldige te vinden. Dit geldt echter niet voor fouten, die bij rationeeele proeven hadden kunnen worden voorkomen, gelijk in de hierboven aan gehaalde gevallen. Het Indische leger had voor zijn lederwerk een beslag dat goed was, verandering was dus niet noodzakelijk; vóór deze werd ingevoerd had men zoodanige proeven moeten nemen, dat terug keer tot het oude zoo goed als uitgesloten was. Hetzelfde geldt voor de revolverpatroon; deze had door jaren lang gebruik zijn deugdelijkheid bewezen, terwijl verandering niet urgent kon worden geacht. Met het optreden van den Generaal Boetje als legercomman dant had de artillerie met grond verandering in den bestaan- den toestand kunnen verwachten. Deze opperofficier toch moest uit eigen ondervinding weten, dat artillerie-officieren bij de bestaande regeling als leidsman in betrek kingen geplaatst kunnen worden, waarin zij geheel vreemd zijn. Grondige studie en werklust kunnen veel goed maken, ge brek aan practijk zal altijd zijn nadeeligen invloed doen gelden. Deze verwachtingen zijn echter niet verwezenlijkt, de techni sche inrichtingen bleven de stiefkinderen der artillerie, evenals zij een twintigtal jaren geleden de troetelkinderen waren. Deze toestand zal slechts tijdelijk zijn, de practijk zal leeren dat het achterafzetten van eenig onderdeel van een wapen nooit in het belang daarvan kan zijn. Het personeel geplaatst in een betrekking, die officieel min derwaardig wordt verklaard, moet zich langzamerhand minder waardig gaan gevoelen. Het kan dan ook m.i. alleen uit onwetendheid worden ver klaard, dat pas aangestelde Indische artillerie-luitenants zich een detacheering bij de technische inrichtingen in Nederland laten welgevallen, anders toch zou aangenomen moeten worden, dat een jong officier bij het begin van zijn loopbaan zich met een ondergeschikten rang als einddoel tevreden stelt en dit zou

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 563