1226 Het bezit van deze eigenschappen, gepaard met karakter, waar borgt een goede leiding der zaken. 2e. De belangrijkheid van een betrekking is niet altijd in overeenstemming met den bekleeden rang. Zoo is de Majoors rang voor b. v. den Commandant der Bereden artillerie of Ves tingartillerie te laag. Dit wordt volmondig toegegeven, maar een ideaaltoestand is bij dit klein wapen met zijn uiteenloopende functiën niet te scheppen. Eenigszins zou hieraan kunnen worden tegemoetgekomen door de bepaling dat de Majoor, Commandant der Bereden ar tillerie of Vestingartillerie, een maandelijksche toelage geniet. Dit kan ook op andere betrekkingen worden toegepast, maar ik acht haar in principe verkeerd, om zoodoende geen factor in te voeren, die tot gunstbetoon aanleiding zou kunnen geven. Bovendien is het zeer de vraag of het in de practijk ooit noodig zal blijken een Majoor tot Commandant der Bereden artillerie of Vestingartillerie te benoemen, maar de mogelijkheid moet niet uitgesloten worden, om zoodoende te voorkomen, dat een Luitenant Kolonel voor een betrekking zou moeten worden aangewezen, waarvoor hij minder geschikt is dan een jonger officier, die zich gedurende zijn diensttijd meer speciaal in die richting heeft bewogen. Volgens het schema is het gebied der draagbare wapenen ondergebracht bij dat der munitiën. Het nauw verband tusschen wapen en munitie wettigt deze samenvoeging, zij wordt overigens voorgesteld om niet te veel specialiteiten te vormen, waarvoor in een klein leger als het onze geen plaats is. In het schema wordt van de behandeling van den Instructie Inventaris geen gewag gemaakt. Zal een boekwerk met beschrijvingen van het artilleriema- terieel waarde hebben, dan moeten de daarin vervatte mededee- lingen met vertrouwen kunnen worden aangenomen. Hiervoor is noodig dat een geschikt persoon met de samen stelling en bijhouding belast wordt en blijftwisseling van per soneel is vooral hier uit den booze.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 566