1227 Het verdient daarom de voorkeur voor deze betrekking een luitenant te bestemmen en deze als kapitein en later als bur gerambtenaar daarin te handhaven. Bij het schema is aan de thans bestaande formatie vastge houden, de vraag of in het aantal officieren van iederen rang verandering zou zijn te brengen is buiten beschouwing gelaten. Hieromtrent wordt alleen opgemerkt, dat het bij het vast stellen eener formatie niet uitsluitend de vraag is met welke rangen voor een goede leiding kan worden volstaan, maar er dient tevens rekening mee te worden gehouden, dat een be hoorlijke toekomst voor de officieren verzekerd is. Het moge onDOOdig zijn dat een luitenant met 7 jarigen diensttijd tot kapitein wordt bevorderd, het dient toch voor komen te worden, dat in een tropisch leger officieren met 15 jarigen diensttijd nog luitenant zijn. Het „gouverner c'est prévoir" is een veel gebruikte uitdruk king, het schijnt echter slechts weinigen gegeven ze in de practijk toe te passen. Slotwoord. De bedoeling, die bij het schrijven van voorgaand opstel heeft voorgezeten, is geweest de overtuiging ingang te doen vinden, dat het in het belang van het leger noodig is verandering te brengen in de regeling van de diensten dei- Indische artillerieofficieren, tevens is getracht den weg aan te geven, die tot verbetering in den bestaanden toestand kan leiden. Dat zich hierbij geen hinderpalen voordoen, ik zal de laatste zijn het te ontkennen en ik zal het van harte toejuichen indien een gemakkelijker oplossing voor het zoo moeielijke vraagstuk wordt aangegeven, indien maar een oplossing in een of anderen zin wordt gevonden. M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 567