1229 Ik bepaalde het volgende: I. Indeeling van het Peloton. Ik brak met de bestaande groepenindeeling en vormde van voorste- en achterste gelid ieder één groep. Alvorens de oefening te beginnen, maakten de groeps-ctn. zich aan hun groep bekend en wezen een opvolger aan. Bij den frontmarsch bevonden de groeps-ctn. zich op een van de vleugels van hun groep, bij den flankmarsch bevonden beiden zich aan het hoofd van hun groep. Door dicht begroeid terrein marcheerend in het laatste geval, zochten nu de groeps-ctn. den weg uit voor hun groep, die in hunne voetsporen moest volgen. Steeds werd op de plaats, in het gelid, maar uit den pas, gemarcheerd, karabijn aan den riem. Het spreekt, dat met het hierbovenstaande alleen de gesloten orde bedoeld wordt. II. Het verspreiden. Dit ging steeds in den looppas. Nadat men in de verspreide linie was gekomen, ging men in den gang over van den P.Ct. De groeps-ctn. hielden zich voor of achter hun groep op, al naar mate de omstandigheden dat vereischten. Marcheerden de groe pen uit de flank, dan bevonden de groeps-ctn. zich aan het hoofd van hun groep. Commando (voorafgegaan door stoot op de fluit). 1. Oppas (tegelijkertijd zooveel vingers opsteken als men in het commando passen aangegeven heeft). 2. Armen zijwaarts horizontaal strekken (dit teeken nam ik aan voor „verspreiden"). a. Dit kan plaats hebben als het peloton in front is opgesteld. Alsdan begeeft de achterste groep zich door een flankmarsch links van de voorste groep, normaal met evenveel tusschen- ruimte tusschen de groepen als tusschen de menschen. b. Of het peloton kan met tweeën in colonne zijn opgesteld, dan marcheert de linkercolonne links, de rechter rechts op, onder den opmarsch zooveel tusschenruimte nemend als gelast is, Algemeene opmerkingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 569