782 Legerbestuur, als Brigadecommandanten ook uit andere Wapens zullen gekozen kunnen worden, voor weinig verkwikkelijke verhoudingen zal stellen. En niettegenstaande reeds meermalen met nadruk op derge lijke euvels in een klein leger als het onze is gewezen, blijkt eene oplossing nog niet gevonden te zijn, ik laat staan, of er in ernst naar gezocht is. Want het eigen belang der Wapens speelt hiei ook een groote rol. En nu terug naar de zesde stelling. Toen ik zoo eens naging, waarin toch de oorzaak lag van die achteruitgaande lijn der Infanteriepromotie, bleek me, dat vraag en aanbod geen gelijken tred met elkaar hielden, en dat, het aantal benoemingen van de laatste jaren nagaande, we steeds een restant van het vorige jaar nog moesten doorwerken, alvorens met een nieuw jaar te kunnen beginnen. Ik heb dat aange toond met de grafische lijnen. Meer plaatsen open te stellen gaat maar niet zoo gemakkelijk. Wat eenmaal is opgeheven, komt niet zoo spoedig weer terug, vooral als het begrootingsmes is bezig geweest. Dan zwijgen alle andere belangen, tenzij men over zeer krachtige pleitbezorgers kan beschikken. En zoo kwam ik vanzelf op het voorstel om, indien we maar 15 Kapiteins per jaar Majoor kunnen maken, gemiddeld per promotiejaar ook niet meer dan 15 daarvoor in aanmerking te brengen. Om de nadeelen, daaraan verbonden, te ondervangen, nam ik eene periode van 3 jaren. De heer Kerkkampkomtnu op het punt „vergelijkende beoordee ling" en vraagt hoe dat moet geschieden. Kom, zijn verder betoog, ik zou zeggen zijn eigen voorstel is daarop al een antwoord. Where there is a will, is a way. Ik behandelde de bevordering; voor mijn stelsel mocht eene andere wijze van beoordeeling worden gevolgd welke is vooi- loopig buiten bespreking gelaten doch een stelsel zooals de Heer Kerkkamp aangeeft op bldz; 494 e.v. is o.a. zeer goed mogelijk. En daarom, me niet willende verdiepen in spitsvondige verschil punten, meen ik in groote trekken te kunnen vaststellen, dat >ve hetzelfde willen. De beslissende beoordeeling ligt in beide stel sels bij het Legerbestuur, niet in hoogste maar in eerste instantie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 56