1230 1. De richting in de verspreide linie is steeds op het midden (dus op den linkervleugelman van de rechtergroep). De P. Ct. geeft de richting aan en geeft de groeps-ct. aan den linkervleugel man het punt aan, waarop deze moet aanmarcheeren. Afstan den in de rechtergroep worden door den schutter van den linker-, in de linkergroep van den rechternevenman gehouden. 2. De karabijn wordt bij het verspreiden direct in de hand genomen. 3. Na het verspreiden dienen de groeps-ctn. zorg te dragen, dat de linie bij het voorwaartsgaan niet te sterk opdringt en steeds eenige passen achter den P. Ct. blijft. 4. Stilstaande of halt houdende werpt ieder zich onmiddel lijk neer, onverschillig of hij al dan niet op zijn plaats in de linie is; kruipende wordt deze plaats daarna ingenomen. "Voor al dienen dit P. Ct. en groeps-ctn. te doen en deze laatsten in het algemeen ook de houding aan te nemen van hunne afdee- lingen. 5. Om de linie voorwaarts te doen gaan geeft de P. Ct. het attentiesein (stoot op de fluit) waarop ieder naar hem moet zien. Daarna strekt hij den arm in horizontale richting voor uit en springt iedereen zoo snel mogelijk op nadat de haanpal is omgelegd. III. Het verzamelen. (Evenals het verspreiden steeds in den looppas). Dit geschiedt op de volgende teekens: Attentiesein. Teeken verzamelen". Teeken voor colonne of voor linie, al naarmate men in colonne of linie wil verzamelen. Zooals men uit het bovenstaande kan zien, liet ik zoowel in colonne als linie verzamelen. Als teeken voor „linie" strekte ik de armen zijwaarts horizontaal, voor „colonne" bracht ik ze gestrekt voorwaarts. Uitvoering: De groeps-ctn. moesten zoo spoedig mogelijk zorg dragen op hunne plaatsen te zijn. Het peloton verzamelde zich in den looppas achter den P. Ct. en nam daarna den gang van dezen aan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 570