1233 c. den peildienst. Hoewel deze volgorde eenigszins oneigenlijk is, heb ik zege- kozen omdat ze mij bij de behandeling der stof het gemaklijkst voorkomt. a. Het vuren. Het vuren te Soemedang heeft geleerd, dat aan de vuurlei ding in bergterrein belangrijk hoogere eischen worden gesteld dan aan die in vlak terrein; voor een deel is dit te wijten aan de omstandigheid dat de bestaande schietregels gemaakt zijn voor vlak terrein en in enkele gevallen in bergterrein onbruikbaar zijn, waardoor aan het inzicht en het initiatief van den vuur- leider bijzonder hooge eischen worden gesteld. Die schietregels zelf om die redenen te wijzigen, komt mij niet gewenscht voor, omdat zij niet anders behooren te bevat ten, dan eenige recepten hoe te handelen in volkomen normale omstandigheden (dus vlak terrein); de vuurleider dient dan in de honderd en een gevallen die niet normaal zijn, te handelen naar de omstandigheden, waarbij de bestaande schietregels hem tot richtsnoer moeten dienen. Voor een ander deel is de moeilijkheid der vuurleiding te wij ten aan de omstandigheid, dat het ondoenlijk is om in het vuurbe- vel het schietplan zóó gedetailleerd op te nemen als volgens de bestaande opvattingen o a- op het oefeningsterrein te Ba- toe-Djadjar geschiedt. Daar, dus in vlak terrein, biedt onder overigens volkomen normale omstandigheden, deze wijze van handelen weinig be zwaren en wordt de taak van den vuurleider teruggebracht tot een zuiver machinale. Geheel anders is het in bergterrein. Daar moet aan den vuurleider een grootere mate van vrij heid worden gelaten, omdat het terrein een belangrijken invloed uitoefent op de wijze van schieten en van uit het G.S.K. (c.q. afd. station) niet altijd van te voren kan worden uitgemaakt op welke wijze die invloed zich zal doen gelden. Alvorens hierover verder uit te weiden, wil ik eerst trachten een beeld te geven van enkele moeilijkheden, die zich bij het schieten in bergterrein kunnen voordoen wellicht zijn er nog veel meer, doch die zijn mij dan voorloopig onbekend. I. M. T. 1909 s>

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 573