1234 Zoo dient er aan te worden gedacht, le. dat ten allen tijde het regelen der S.H. bij G.K.T. vuur niet plaats heeft t.o.v. het horizontale vlak, dat men zich door het doel kan denken often o.v. het terrein, waarop het doel is gelegen, doch ten opzichte van de lijn vuurmond-doel, m.a.w. ten opzichte van de richtlijn. Zoo is in fig. 1, waar de Batt. B. hooger is gelegen dan het doel D. niet ac de S.H. van een in a gesprongen GK., doch ab. Aannemende, dat ab de gewenschte S.H. is, dan behoort daarbij het interval bD. Werd de S.H. gemeten ten opzichte van het door D gaande hori zontale vlak, dan zou, aannemende dat a'bab, de GK. behooren te springen in a'. Een eenvoudige beschouwing der figuur leert dat het daarbij behoorende interval b' D kleiner is dan bD, dus kleiner dan het normale, wat natuurlijk niet gewenscht is. Het meten der S.H. t.o. van een ander vlak, dan dat hetwelk men zich door de richtlijn loodrecht op het schootsvlak kan den ken, is dus bepaald foutief. 2e dat in begroeid terrein de aanslagen van Granaten, zelfs die van 12 cM. Hw. en Mr. ten eenen male onzichtbaar zijn, zoodat inschieten met GKn. (springpunten) regel zal zijn. Dit heeft uit den aard der zaak met de kwestie „bergterrein" weinig uit te staan, doch wordt slechts volledigheidshalve ver meld, omdat in de schietregels hieromtrent geen aanwijzing voorkomt. Onder begroeid terrein wordt reeds verstaan hooge alang2, gelaga enz. Het inschieten met GKn. (springpunten) zal in die gevallen de eenige methode van vuren zijn, zelfs wanneer het voortgezet vuur met Gn. moet worden afgegeven, welk geval zich bv. kan voordoen wanneer het doel is een schildbatterij, waarvan één of meer stukken zichtbaar zijn opgesteld. Laat het terrein toe in te schieten met GKLS. dan zou in zulk een geval als volgt te werk gegaan kunnen worden. Men kan dan de baan bepalen door de grenzen van 100 M. te be palen met b.v. voor eiken afstand 4 schoten. Worden op den kortsten afstand alleen en op den groot-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 574