1235 sten alleen (4-) schoten verkregen, dan kan het vuur op den gehal- veerden afstand worden geopend. Wordt op een der afstanden b.v. 2( -j-) en 2(schoten of zelfs 1(+) en 3(—schoten x) verkregen, dan kan het vuur met G. op dien afstand worden geopend. Worden daarentegen 3(-f-) en 1 schotgekregen, dan zou het vuur op een 25 M. korteren afstand geopend kunnen worden. De waargenomen S. Hn. vormen hierbij natuurlijk den voor- naamsten factor, die op de beslissing van den vuurleider van invloed moet zijn. De op deze wijze verkregen acht schoten zullen in het algemeen een voldoende basis vormen voor het vaststellen van de zijdeling- sche correctie. Is het terrein dermate zwaar begroeid, dat zelfs springpunten van GKLS. niet zijn waar te nemen en dat met normale spring punten of zelfs hooge (d.i. dus hooger dan normale) springpunten moet worden ingeschoten, dan biedt dit niet de minste bezwaren indien er slechts aan gedacht wordt, dat het voortgezet vuur moet worden geopend op den gehalveerden afstand van de bij het in schieten verkregen grenzen van 100 M. verminderd met zooveel maal het interval als de gebezigde S.H. een veelvoud is van de normale. 3e dat voor het geval de richtlijn een hoek maakt belangrijk kleiner dan 180° met het terrein waarop het doel is gelegen, de bijzondere aandacht van den vuurleider wordt geëischt. Zij b v. in fig. 2. B een batterij van 7,5 cM. L/30 vurende met G. D het werkelijke doel, dat van uit de waarnemingsposten te zien is en ten opzichte waarvan dus wordt waargenomen. Di het punt waar na peiling het doel is gevonden en ten opzich te waarvan dus de verschillende gegevens (afstand-terreinhoek enz.) zijn berekend. BDj 2500 M. ab de helling van het terrein, waarop het doel is gelegen, dan vormt dus BDi b de hiervorenbedoelde hoek 2) 1). Oindat van een waargenomen springpunt de baan nog zeer goed -4- kan zijn. 2). Ik vestig er hier de aandacht op, dat, ware ab horizontaal doch B zooveel hooger gelegen dat de grootte van j_ BDI b dezelfde bleei, dan precies dezelfde moeilijkheden bij het vuren zouden worden ondervonden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 575