1238 De uitwerkingssfeer van het GKT. schot is dus voor het onderhavige geval beperktt ot een strook van zeer globaal ge nomen, 26 M. lengte en 2 X 7,5 15 M. breedte. Het voordeel der groote dieptewerking van het GKT. schot uit een lang kanon als dat van 7,5 cM. L/30 is dus door de gesteldheid van het terrein in verband met de ligging der bat terij ten opzichte van het doel totaal verdwenen. Dit nadeel doet zich te heviger gevoelen naarmate de helling van het terrein op de richtlijn grooter is en naarmate de baan gestrekter is. Bij steil (d.i. ten opzichte van de richtlijn) invallend vuur, zal dat nadeel uit den aard der zaak betrekkelijk gering worden. In het algemeen zal dus het bovengenoemde nadeel zich bij lan ge kanonnen krachtiger doen gevoelen dan bij korte kanonnen. De eenige manier om eenigszins aan het nadeel te ontkomen is, om de SH. te verhoogen, waardoor de werkingssfeer der GKT. grooter wordt. "Van niemand echter kan geëischt worden, dat hij op het gevechtsveld uitrekent tot hoever hij in dat opzicht zou kunnen gaan, om de werkingssfeer van het GKT. zoo groot mogelijk te maken, zonder de werkingsdiepte (d.i. de afstand, waarop van de kogeltjes nog nuttig effect is te verwachten) te overschrijden en zonder de trefferdichtheid beneden het minimum te brengen. Evenmin is het mogelijk een algemeenen regel te geven, die in elk speciaal geval ook maar bij ben adering voldoet, maar wel zou men, zonder ook maar in een enkel geval de uitwerking van het GKT. schot te schaden,zich tot gewoonte kunnen maken om in bergterrein (waaronder wordt verstaan geaccidenteerd terrein) vurende met lange kanonnen, als gewenschte SH. aan te nemen 2 maal de normale SH. uit den schootstafel. Hierdoor verkrijgt men de volgende voordeelen. Ie. wordt de strook, waarover de werkingssfeer van het enkele schot zich uitstrekt 4 maal grooter. 2e. heeft men belangrijk minder kans op aanslagen. Bij normale SH. toch wordt het aantal hiervan behalve door de spreiding der springpunten mede beheerscht door de hel-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 578