- 7-3 3 In hoeverre nu de Legercommandant zijn oordeel alleen geeft of „in rade" is een kwestie van techniek ik voel meer voor een raad van beoordeeling, omdat we in ons kleine leger met korte diensttijden in de hoogste rangen, persoonlijke invloeden met alle kracht moeten weren. Alleen waar de Heer Kerkkamp zegt op blz496 Over cle geschiktheid van de HoofdOfficieren voor hoog eren rang „wordt elk jaar in de maand Februari door den Wapenchef een „rapport uitgebracht aan den Legercommandant, waarna deze een be- slissing neemt of besluit daarmede tot het volgende jaar te wachten", daar wil ik mijne theorie van vraag en aanbod er bij hebben. Het gaat niet aan om, als er 15 plaatsen zijn, 19 Kapiteins de geschiktheid te geven en het volgende jaar 21 enz. Want het intellectueel goed onderlegde deel vloeit daardoor af, acht een verder doordienen „tijd verspillen" en alleen zij, die willen halen wat er te halen is, blijven aan. Dat op die wijze behouden wordt wat noodig is, als „bibit" voor de hoogere commando's, betwijfel ik zeer. Doch ik ga verder. Ik geloof dat bij de vergelijking de kans, dat werkelijk superieure lieden zouden afvallen, al heel gering is. Laat het Legerbestuur bij de Moederlandsche Regeering het voorstel indienen van toekenning der gedeeltelijke pensioenen op den voet van de Nederlandsche pensioenwet van 1902.' We zouden al dadelijk betere verhoudingen krijgen. Tal van officieren, die een tegenzin hebben gekregen in den dienst, kunnen dan eerder het Leger verlaten en tijdig eene andere betrekking zoeken, waar nu het wachten op de 20 jaren menige mooie kans doet voorbijgaan, en vaak oorzaak is, dat gedacht wordt„laat ons ook maar een bod doen naar den gouden kraag, die en die en die hebben 'm ook gekregen". Wat ik wil is: „prévoir", dan eerst kan er sprake zijn van „gouverner". Dezer dagen konden we lezen, dat het Legerbestuur nieuwe maatregelen overweegt, om het recht van reclame over uitge brachte beoordeelingen nader uit te breiden, Wat gelijk staat met eene vergrooting van de angstvalligheid bij korpscomman danten om te zeggen waarop het staat en dus dat weer meer Kapiteins dan tot nu toe de geschiktheid krijgen om Hoofd-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 57