Bet samenspelen nan meerderen met minderen in militaire noetbalnereenigingen. Bijna elke garnizoensplaats heeft hare militaire voetbalvere niging en de groote waarde inziende, welke de beoefening dei- voetbalsport voor de lichaamsontwikkeling van den militair heeft, kan schrijver dit feit slechts toejuichen. Doel van dit schrijven is dan ook niet, het nut van de voetbalsport voor ons leger aan eene critiek te onderwerpen, maar in 't licht te stellen de nadeelige gevolgen, die het veelvuldig voorkomende samen spelen van meerderen met minderen voor eene goede discipline kan hebben. Dit samenspelen heeft zich niet bepaald tot fuseliers en gegradueerden, ook officieren zijn dikwijls wer kend lid van voetbalvereenigingen, bestaande voor 't meer- endeel uit fuseliers, korporaals en onderofficieren, en hierin gaan we te ver. Een officier, zelf goed voetballer, kan zich opwerpen als leider van eene militaire voetbalvereeniging, bestaande uit zijne min deren en als zoodanig bij 't oefenen wijzen op fouten, zorgen dat men de spelregels stipt naleeft enz., dus in 't algemeen leiding aan het spel geven. Uitstekend Maar uit een disciplinair oogpunt is het m.i. verkeerd, als hij zelf aan dat spel werkdadig deelneemt, want ook hier moet hij de meerdere blijven. Speelt hij gewoon mee en dit geldt zoowel voor officieren als voor kader dan moet men zich ook op het standpunt stellen, dat hij op dat oogenblik de gelijke is van zijne medespelers, wie dit ook zijn mogen, dan staat hij tot zijne medespelers in geene andere verhouding dan die, welke de spelregels aangeven. Wanneer dus bijvoorbeeld in den loop van het spel een mindere eenen meerdere tegen den grond werpt, 't zij deze officier, kor poraal of sergeant is en die mindere overtreedt daarbij niet de voorgeschreven spelregels, dan kan men hem daar geen verwijt

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 582