1243 van maken. Hij houdt zich slechts aan die spelregels en deze zijn, in de toepassing, voor alle gelijk. 't Voetbalspel is nu eenmaal een spel waarbij men meermalen onzacht met elkaar in aanraking komt en bij de beoordeeling of een zekere tak van sport voor samenspel tusschen meerderen en minderen vatbaar is, moet men daarmede wel degelijk rekening houden. Bovenstaand voorbeeld toont reeds in zekere mate aan, tot welke gevolgen het samenspelen van meerderen met minderen bij de beoefening der voetbalsport aanleiding kan geven. Meer nog treden deze aan het licht, wanneer men bedenkt dat 't tegen den grond gooien van den meerdere eene uiting van wraak kan zijn. En dan vraag ik me af, indien zooiets straffeloos ge beuren kan, is 't gevaar, dat het samenspelen voor de disci pline oplevert, dan zoo denkbeeldig Zelf ben ik eenige maanden werkerd lid geweest van eene militaire voetbalvereeniging, bestaande uit fuseliers, kader en eenige officieren en de ervaringen die ik in dien korten tijd heb opgedaan hebben bij mij de vaste overtuiging gevestigd dat dit geenszins het geval is, dat hier wel degelijk sprake moet zijn van een reëel gevaar, omdat men den mindere een open veld biedt voor insubordinatie, door woorden of daden, welke meestentijds ongestraft moet blijven of hoogstens ten gevolge heeft, dat de dader de vereeniging wordt uitgezet. Mij overkwam eens 't volgende. Gedurende eenen wedstrijd tegen eene militaire voetbalvereeniging uit eene andere plaats, eveneens samengesteld uit meerderen en minderen, hoorde ik tijdens eene worsteling voor de goal achter mij „kijk toch g. v. d. uit" geuit door een fuselier van de tegenpartij. Ik wist zeker dat dit gezegde op mij sloeg, want ik had dien fuselier even te voren per ongeluk raak getrapt. Kan men dien fuselier nu voor dit feit onder handen nemen, hem de vereeniging uitzetten of zoo iets. Ik meen van niet. Want indien ik op dat oogenblik ook fuselier geweest ware, dan zou zijn uitroep niets meer of minder om 't lijf gehad hebben dan bijv. een: „Zeg, kijk uit als je blieft" in een derge lijk geval door mij tegen een ander officier gebezigd. En dat hij niet wist een officier voor zich te hebben, is zeer goed mogelijk, want hij behoorde tot eene andere vereeniging en

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 583