1251 oogenblikken vernietigend zijn. Voor een langdurig sleepend gevecht zijn mitrailleurs ten eenenmale ongeschikt. Diepe dichte doelen zijn tegenover mitrailleurvuur veroordeeld. Het vuren op groote afstanden is niet de hoofdtaak van Jden mitrailleur; hierbij moet men rekening houden met de eigen schappen van het wapen, met de omstandigheden, waarvan de vuuruitwerking afhangt en met de tegenwoordige vechtwijze. Bij cavaleriegevechten met hunne groote doelen, die snel voor uitkomen, is een plotseling verrassend vuur op groote afstanden gewettigd, eveneens op dichte colonnes, oprukkende reserves. Het beschieten van ver verwijderde vijandelijke artillerie, late men aan eigen artillerie over. Wordt zulks aan eene mitrailleur- afdeeling opgedragen, dan moet zij die artillerie zoo dicht mogelijk naderen en zoo mogelijk op de flanken. Vijandelijke artillerie is de grootste tegenstandster van den mitrailleur. „Het geweer geeft eerst een goede trefkans beneden de 800 M., het geschut werkt het beste boven de 1 f00 M., daar- tusschen ligt de werkzaamste sfeer voor den mitrailleur", zegt de Oostenrijksche kolonel Layziz. Vaursoorten en vuursnelheid. Men kent bij den mitrailleur: le. het vuur noodig voor het inschieten; dit is het in Zwit serland genoemde „Lagenfeuer", in Duitschland „Reihenfeuer" geheeten. Hierbij wordt een serievuur van ongeveer 25 a 30 scho ten met korte tusschenpoozen afgegeven, ten einde den afstand te bepalen; door de commissie in Indië „proefvuren" genoemd. 2e. het voortgezet vuren; hierbij wordt onafgebroken door- gevuurd, totdat het doel is bereikt, of totdat gestaakt moet worden. In Zwitserland „stulckenvuur", in Duitschland „Dauer- feuer", bij ons. „snelvuur" genoemd. 3e. het zoogenoemde „Einzelfeuer" in Zwitserland en Duitsch land, bij ons „sectievuur". Dit bestaat in het geven van vuur- series van 50 a 70 schoten per stuk door de sectie of door één mitrailleur. Verder wordt toegepast het „strooien"; men richt met het vizier op een bepaald gedeelte van het doel; daarna wordt het eenmaal gerichte vuur in de breedte- of lengterichting verspreid „gestrooid".

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 591