1252 In Duitschland heeft men nog een methode „hetheranschiessen"; men begint op zekeren afstand te vuren, die misschien te kort is, waarna telkens eene hoogere elevatie wordt gegeven, totdat men uitwerking heeft. Bij den Maximmitrailleur is de vuursnelheid 500 schoten per minuut; het verwisselen van een band kost 6 a 8 seconden. Na 1250 schoten moet de watermantel bijgevuld worden, duur 1 a 2 seconden. De tijd om tot vuren gereed te zijn (afnemen van draagdieren, enz.) is ongeveer 75 seconden. Bij den Hotchskismitrailleur is de vuursnelheid bij gebruik van houders 480 schoten per minuut, bij gebruik van banden 360 schoten p. m. Voor afkoeling van den loop na ongeveer 1000 schoten waren noodig 30 minuten. Bij den Skodamitrailleur kan men de vuursnelheid automatisch regelen. Gebruik te velde. Voor het gebruik van den mitrailleur te velde, moeten de commandant en de afdeeling, om aan hun taak te kunnen voldoen, een juist begrip hebben van: le. de wijze van een oordeelkundige opmarsch, juiste keuze eener vuurstelling, snel afladen, doelmatig oprukken naar de stelling, waarbij naarmate de gevechtsomstandigheden de eisch van snelheid of van gedekt oprukken op den voorgrond treedt; snelle zoo mogelijk verrassende vuuropening tegen het taktisch juiste doel; 2e. geschikte keuze van en gedekt oprukken naar een „loer- stelling"; goede waarneming van den loop van het gevecht, snel begrijpen en benutten van gunstige momenten, doelmatige keuze van het doel, het juiste tijdstip tot opening van het vuur; 3e. plotseling en ongemerkt verdwijnen, snelle verwisseling van stelling, verrassende vuuropening in de nieuwe stelling; 4e. doelmatige gedekte opstelling van paarden, voertuigen, gevechtstrein en aanbrengen van munitie. Het woord „snel" speelt bij mitrailleurs een gewichtige rol; de geheele vechtwijze benutten van korte, snel voorbijgaande momenten, het dikwijls verwisselen van doel en stelling bergt het gevaar in zich, onrust en zenuwachtigheid op te wekken. De commandant der afdeeling moet zich onder alle omstandigheden

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 592