1253 weten te beheerschen en de afdeeling rustig en zeker zijne bevelen doen uitvoeren. Moreele uitwerking. De Russische kapitein Soloriew zegt: Het vreeselijkste in de tegenwoordige gevechten is het regelmatige, onverschillige ratelende geraas der mitrailleurs, dat uren lang ontzenuwend en demoraliseerend werkt. Hun materieele en mo reele uitwerking is ontzettend; de zeer groote verliezen door hen veroorzaakt maken des te meer indruk, omdat zij in zoo'n kort tijdsverloop worden toegebracht. Niet zonder reden gaven de soldaten aan de mitrailleurs den naam van „duivelsgieter". Volgens de Japausche oorlogservaringen over machinegeweren, is de moreele uitwerking binnen de 1500 M. grooter dan die van artillerievuur. Bij het laatste geelt de tijdruimte, die tusschen het lichten van het schot en het inslaan van het projectiel ligt, gelegenheid dekking in het terrein te zoeken. Het ononderbroken en be strijkende vuur der mitrailleurs laat dit niet toe. Tactisch gebruik. De mitrailleur is geschikt zoowel voor het offensief als het defensief gevecht. In den Russisch-Japanschen oorlog hebben de Japanners de mitrailleurs meest offensief, de Russen defensief gebruikt. Zij dienen voornamelijk tot steun der andere wapens; in enkele gevallen kunnen zij infanterie ver vangen. Hun voornaamste taak is bij den aanval het voorwaarts gaan van eigen troepen te ondersteunen, bij de verdediging het naderen van den aanvaller verhinderen. Om aan deze taak te voldoen kunnen zij uitstekend partij trekken van hun groote vuurkracht, hun beweeglijkheid en hun geschiktheid om zich in het terrein te dekken. Voor een doelmatig gebruik van de mitrailleurafdeeling moet de commandant goed op hoogte van den loop van het gevecht en van de plannen van den algemeenen bevelhebber blijven. Steeds moet die afdeeling ter beschikking zijn van dezen bevel hebber. In het algemeen wordt de afdeeling in haar geheel gebruikt; in bijzondere omstandigheden kunnen zij gesplitst worden (bestrijken van defllé's). De indeeling van een enkel

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 593