Uan Fllles Wat, Ouer GouDernements-Iijders en nerstrekking nan geneesmiddelen. Bij nader onderzoek blijkt ons, dat Tinus in zijn „Overpeinzingen" in de N. S. C. v. 10 Sept. j.l (zie I. M. T. afl. 10 blz. 1084grove onjuistheden heeft verkondigd. Over gouvernementslijders in door het gouvernement gesubsidieerde etablissementen behoeven we niet verder te schrijvenbij Gouvernements- Besluit dd. 28 Mei 1905 No. 4 zijn de subsidies aan de gezondheids établissementen ingetrokken met ultimo December 1905. Sinds dien tijd bestaan er geen „gouvernements-lijders" meer, gunstiger bepalingen daarvoor te bedingen zou dus minstens dwaas genoemd mogen worden. Onze officieren en hun gezinnen kunnen nu in koele klimaten ver pleegd worden in militaire hospitalen (Tjimahi, Malang, Magelang, Fort de Koek). Erger maakt Tinus het waar hij aankomt met zijn beschuldigingen omtrent de kostelooze verstrekking van medicijnen. Waar dagelijks nieuwe medicijnen verschijnen en verdwijnen kan niet alles wat een jong medicus 2 maanden geleden in Europa als nieuwtje hoorde prijzen, voorradig zijndoch het meerendeel der na betrouwbare proeven waardevol gebleken geneesmiddelen is voorradig en wordt anders op aanvraag zoo mogelijk plaatselijk aangekocht. Daartoe verleent de Algemeene Order No 88 van 1907 in punt 25 de machtiging, terwijl ten overvloede in artikel 17 van de Algemeene Order No. 48 van 1909 nog bepaald is: „Mocht het volstrekt noodzakelijk zijn bij de behandeling der zieken gebruik te maken van geneesmiddelen, die op de prijslijst van het Alge meen Magazijn van Geneesmiddelen niet voorkomen, dan zullen deze afzonderlijk mogen worden ingekocht, doch alleen op autorisatie van den Gewestelijk Eerstaanwezend Officier van Gezondheid. Deze zal zulks niet mogen weigerendan op eigen verantwoordelijkheid voor de gevolgen In een circulaire van den Chef over den Geneeskundigen Dienst dd. 24 Augustus 1.1. is alleen bepaald, dat voor plaatselijken aankoop van grootere hoeveelheden genees- en verbandmiddelen telegrafisch machtiging moet worden gevraagd, met opgave van den plaatselijken prijs, om groot geldelijk nadeel voor het gouvernement te voorkomen terwijl in de 3de alinea nog herinnerd wordt aan bovengenoemde Algemeene Orders voor plaatselijken aankoop van kleine, dadelijk noodige, hoeveelheden. Volkomen onwaar is de zinsnede omtrent in de oogheelkunde ge bruikelijke medicamenten alle bekende en gebruikelijke zijn in de grootere hospitalen voorradig of vallen bij tijdelijk ontbreken onder de termen van plaatselijke aanschaffing (zie hierboven). Absoluut onbruikbare geneesmiddelen worden niet verstrekt; waar dit op de een of andere plaats eens zou zijn voorgekomen, moet dit in een strafbaar verzuim van den beheerder der militaire apotheek gelegen hebben, en zou hieromtrent geen algemeen beschuldigend artikel moeten zijn geschreven, doch had men ter plaatse een klacht bij de bevoegde

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 598