militair-Commando en militair-Beheer. 1266 Draadlooze telegrafie. Gedurende den Russisch-Japanschen oorlog werd bij de Marine de draadlooze telegraphie toegepast; zooals bekend bediende admiraal Togo zich daarvan tot het geven van gevechtsbevelen. In het leger kon zij intusschen toen nog niet worden benut, omdat het bergachtige karakter van het oorlogsterrein moeiljjkheden opleverde. Voor het eerst heeft men de draadlooze telegraphie het vorige jaar bij de groote keizerma- noeuvres in Midden-Japan bij wijze van proef aangewend. Men had twee soorten van toestellen: het eene kon gemakkelijk op paarden worden ver voerd, terwijl dit bij het andere op wagens moest geschieden. De inrichtingen waren dezelfde als die van het Duitsche Telefunkensysteem. Men kon tot op een afstand van 40 100 K M seinen. Bij het Japansche leger houdt men zich nu ijverig met de draadlooze telegraphie bezig; men stelt zich voor deze ook bij de Cavalerie voor ophelderingsdoeleinden te gebruiken. Een hoofdofficier sprak zich over eenige kortelings gewijzigde militaire bepalingen als volgt uit: „Menige verandering, weke niettemin belang rijk is, wordt op het oog vau weinig beteekenis geacht. Zoo worden tegenwoordig de stukken betreffende de mobilisatie en de organisatie van het leger niet bij den generalen staf, maar hij het ministerie van oorlog opbewaard. Men begint dus een scherper onderscheid te maken tusschen militair-commando en militair-beheer. Een der oorzaken van de neder laag der Russen in den laatsten oorlog was daarin gelegen, dat de Rus sische generale staf te veel van het ministerie van oorlog af hankelijk was. Dat Duitschland in den oorlog van 1870/71 de overwinning op Frank rijk behaalde is voor een gedeelte toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de generale staf direct onder den Koning stond. P. (M. W. 115/99) h u c 1 u a a r 1 De belangstelling, welke men nu ook in Japan voor de luchtscheepvaart toont uit zich ten duidelijkste in verschillende uitvindingen, welke daar op dat gebied worden gedaan. Zoo heeft onlangs een luchttechnicus, Uchida genaamd, eene soort Aeroplane uitgevonden, welke binnenkort bij wijze van proef zal worden aangewend. De toestel is uit aluminium en gedeeltelijk uit leder vervaardigd. Een groot voordeel van de uit vinding is daarin gelegen, dat lau ing-n met het luchtschip buitengewoon eenvoudig en gemakkelijk kunnen worden bewerkstelligd. Het stuursyste- m is geheel anders ingericht als bij de vliegmachines van Blériot en Wright. Zelfs bij harden wind kan op de stuurinrich ting worden vertrouwd. De maximum snelheid van den toestel is zeer groot, terwijl men verder in staat is daarmede vlugge wendingen uit te voeren. Eene aan den toestel aangebrachte bijzondere inrichting moet bij vervolgingen van vijandelijke luchtschepen zeer doelmatig zijn Ja pan bezit nu, behalve Uchida, nog twaalf luchttechniek Door de Japan sche regerring is op de begrooting van het volgende jaar eene belang rijke som uitgetrokken, welke voor den aankoop van een luchtschip moet dienen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 606