1272 Hoewel bij deze regeling de uitgaven aan traktementen van de bur gerschrijvers eenigszins zullen stijgen, in verband waarmede op de be grooting voor dit personeel f 4680 meer wordt aangevraagd, mag bij de beoordeeling van dit voorstel niet uit het oog worden verloren, dat de maximum bezoldigingen zoodanig zijn gesteld, dat zij toch nog blij ven beneden de inkomsten van het militair personeel van overeenkom- stigen rang, zoodat de uitbreiding van het burgerlijk element bij het korps schrijvers ten slotte tot bezuiniging zal leiden. Voor het militaire schrijvers-personeel worden bovendien nog verschil lende niet onder cijfers te brengen uitgaven gedaan, welke voor de bur gerlijke schrijvers niet behoeven te geschieden, zoodat ook hierdoor op de uitgaven van het schrijvers-personeel zal worden bespaard. Bedoeld worden: grat ficatiën bij het verlaten van den dienst, reizen bij dienst- emdiging, overtocht van en naar Nederland en beduidend hoogere pen sioenen na korteren diensttijd, enz. Voorts is bij deze onderatdeeling rekening gehouden met eene mede noodzakelijk geachte verbetering ian de vooruitzichten van de mili taire schrijvers, door voor hen de gelegenheid open te stellen om bin nen korter tijd dan thans mogelijk is den rang van sergeant te bereiken. Kan een bij den troep dienend oppassend militair het in den regel in den tijd van twee jaar tot dien rang brengen, den militairen schrijver gelukt dit eerst na vijf jaar. Deze ongelijkheid zal worden wegge nomen wanneer de formatie der sergeanten-schrijvers met 60 wordt uitgebreid, tegen vermindering van de organieke sterkte der korporaals- en soldaten-schrijvers met dat zelfde aantal. Er bestaat dan echter geen reden meer om de gunstige bepaling, waardoor d9 soldaten-schrijvers reeds na 6 maanden d enst bevorderd kunnen worden tot korporaal langer te handhaven. Deze termijn zal op één jaar worden gesteld, omdat de bij den troep dienende soldaten ook gewoonlijk eerst na een jaar tot dien rang kunnen worden aangesteld. Door de samensmelting van de geniemagazijnen met de civiele pak huizen en door de opheffing van het militair hospitaal te Pelantoengan kan de bovengenoemde formatiewijziging tevens gepaard gaan met eene vermindering van de sterkte met 3 sergeanten- en 3 korporaals-schrijvers Door een en ander is de raming der soldijen van het militair schrijvers- personeel slechts mei f 1423 verhoogd behoeven te worden. Tegenover deze beide verhoogingen staat de hicrvoren reeds besproken verminde ring van 1056, wegens herziening van de traktementen der conducteurs, terwijl voorts nog op eene bezuiniging is gerekend van f 3200, zijnde het traktement van een 2de luitenant-kwartiermeester en van een ser geant-majoor-kwartiermeester, die beide door de opheffing van het hos pitaal te Pelantoengan uit de formatie van het leger zijn afgevoerd Onderaf deeling 132. Ten gevolge van den verbeterden politieken toestand in het Djambische kon worden overgegaan tot reorganisatie van de in Zuid-Sumatra gelegerde troepenmacht, terwijl voorts de rustige toestand in de Chineesche districten op het eiland Banka toeliet door opheffing van de militaire bezetting vau Muntok reeds voor een deel uitvoering te geven aan het bestaande voornemen tot geleidelijke ver- 1) Traktementen, soldijen, toelagen enz. enz. van het wapen der infanter e.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 612