- 1277 met de legerleveringen niet alles in den haak geweest is Ook vestigde men 's Ministers aandacht op een ingezonden stuk van den gepension- neerden luitenant-kolonel-intendant F. Bresser iu De Avondpost van 28 April jl. waarin over grove misbruiken op het gebied der leveringen gesproken wordt. Is de Minister bereid hieromtrent inlichtingen te ver strekken Haar aanleiding van de ten vorigen jare gevoerde discussies over levering van geschut is eene commissie van onderzoek ingesteld. Is de Minister in staat mededeeling te doen van de uitkomsten van haar onderzoek Vernomen was, dat door den kapitein van het Indische leger Gooszen eene uitvinding is gedaan tot verbetering van het berggeschut en dat den Gouverneur-Generaal is verzocht dien officier in de gelegenheid te stellen zijne uitvinding in Nederland te gaan uitwerken. Men vroeg, of dit verzoek is toegestaan. Zoo neen, waarom is het afgewezen Gevraagd we'd of afdoende zekerheid is verkregen ten aanzien van de blijvende bruikbaarheid van het rooklooze buskruit, in Indië. Men wees op de groote ongelukben, die de ontbinding van dit kruit met zich kan brengen, en verzocht inlichtingen met betrekking tot de af keuringen van aanzienlijke hoeveelheden patronen, die blijkens de Soerabaja Cou rant en de treuriger-Bode zouden hebben plaats gehad. De aandacht des Ministers werd gevestigd op een artikel van F. C. Herino in de Juni-aflevering van De Indische 'Jids, getiteld: Java's weervermogen tegen een buitenlandschen vijand 1), waarin middelen aan de hand worden gedaan ooj de inland*che bevolking geschikt te m«ken het leger in zijne operaties te steunen. Gevraagd werd, hoe de Minister denkt over de invoering van dienstplicht; voorts hoe het staat met de vorming der legerreserve. Ten voriyen jare werd iu de Memorie van Antwoord gezegd, dat bij de Indische regeering do vraag in over weging was, of het mogelijk zal zijn de schutterijen te reorganiseeren dan wel de voorkeur verdiende haar te verva' gen door vrijwilligers korpsen of vereenigingen. Door leden, die afschaffing der schutterijen gewenscht achtten, werd gevraagd tot welk resultaat bedoelde overweging heeft geleid. De verwachting werd geuit, dat de uitgaven voor oorlog ook in 1910 de toegestane kredieten niet weder met twee millioen zullen over treffen. Opnieuw werd, ook in verband met hetgeen gezegd wordt op blalz. 79 van de Memorie van Antwoord betreffende de loopende begrooting, door eenige leden aangedrongen op geijkstelling van de eisehen voor en de posit:e van Europeesehe en inlandsihe officieren. Men vroeg, welk resultaat het in die Mt-morie vermelde overleg heeft gehad en hoevele leerlingen thans tot inlandsch officier worden opgeleid. In dezelfde Memorie van Antwoord werd melding gemaakt van plannen tot opheffing van de pupillenschool te Gombong en bij de openbare behan deling der begrooting wt-rden daaromtrent door den Minister nadere toe zeggingen gedaan {Handelingen bladz. 488). Gaatne zag men opgehelderd, hoe het komt, dat uit deze begrooting van die opheffing niet blijkt. 1) Zio I. M. T. no. 8 blz. 863 e. v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 617