1278 Onderafdeeling 157 1). Gaarne zouden eenige leden eene specificatie ■van het hierbij aangevraagde krediet ontvangen. TJitgaven in Nederland. Onder af deeling 62 2). Door sommige leden werd bezwaar gemaakt tegen het in dienst stellen van werfagenten. Men achtte het gebruik van zulke agenten niet in overeenstemming met den geest van den tegen- woordigen tijd en keurde de wijze af, waarop de werving geschiedt. Tot den Minister werd het verzoek gericht te zorgen, dar de agenten hun werkzaamheid niet zouden uitstrekken tot kroegen en dergelijke plaatsen. Ook waren klachten vernomen over de praktijken van Nederlandsche agenten in het buitenland, met name in den Elzas. Gaarne zou men vernemen, welke instructies aan de werfagenten zullen worden verstrekt. Sommige leden begrepen niet, waarom het noodig is om, nu het met de werving goed gaat, wervingsagenten in dienst te stellen. Gevraagd werd, of hiervoor militairen, dan wel oud-militairen zullen aangewezen worden. Eenige leden verlangden afschaffing der handgelden, waarvoor dan verhooging der soldijen in de plaats zou kunnen treden. Onderaf deeling 63 3). Gaarne zou men eenige inlichting ontvangen aangaande de inrichting der in aanbouw zijnde kazerne te Nijmegen. Zullen afzonderlijke lokalen om te slapen en om te eten gemaakt worden In sommige nieuwe kazernes moeten, naar men meende, de militairen compagniesgewijze in hetzelfde vertrek slapen, eten en over dag verblij ven, hetgeen uit een hygiënisch oogpunt verkeerd en ook niet bevorderlijk is aan veraangenaming van het verblijf in de kazerne. Onderartikel 66 4). Sommige leden zagen niet in, waarom het wenschehjk zou zijn aan de Nederlandsche Vereeniging voor luchtvaart ten laste van de Indische geldmiddelen subsidie te verleenen In de Memorie van Toelichting wordt die wenschelijkheid gesteld, maar niet aangetoond. Onderaf deeling 67 5). Eenige leden hadden met bevreemding kennis genomen van de aanvrage van f 600 000 als tweeden termijn voor den aankoop van snelvuurgeschut. Dit bedrag is f '30 000 hooger dan bij de loopende begrooting werd uitgetrokken. Gaarne vernam men, waarom thans zooveel meer wordt gevraagd en waarvoor het bedrag bestemd is. Voorts vroeg men, waar de munitie wordt gemaakt en welke gedeelten der batterijen in eigen werkplaatsen worden vervaardigd Ook zag men gaarne de opgave omtrent de vergelijkende prijzen van het materieel over gelegd, welke ten vorigen jare door 's Ministers amotsvourganger aan de Eerste Kamer werd verstrekt. 1). Buitengewone Uitgaven ten behoeve van de in Atjeh gelegerde troepen ten bedrage van t 504000, in verband met de raming van eenige uitgaven van wisselvalligen aard. 2). In Onderatdeeling «2 b worden gelden aangevraagd voor vergoedingen van de 9 werfagenten voor den Kolonialen m litairen dienst. 3). In Onderafdeeling 63 wordt voor den bouw eener kazerne en een hospitaal voor de Koloniale Reserve te Nijmegen gevraagd, als tweede en laatste deel der geraamde bouw kosten, de torn van f 384<»0O. 4). in Onderartikel (afdeeling?) 66 wordt een subsidie groot f 1000 voor de Neder landsche vereeniging voor Luchtvaart gevraagd (Zie Memorie van Toelichting). 5). In Onderafdeeling 67 wordt voor materieel en legerbehoeften f 3.435,000 gevraegd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 618