737 „nabijheid verrichten." (Volgens het oude voorschrift was het vuren uit de helft der stukken regel). Dit en de met vette letters gedrukte bepaling van 175: „Het „vuur moet in liet algemeen vlug worden geopend en met kracht „worden voortgezetx) is, wij zouden haa-st zeggen, de belangrijk ste verbetering, die niet genoeg kan worden toegejuicht. Tot nog toe werd in geen enkel voorschrift de nadruk gelegd op het gewicht van een zoo vlug mogelijke vuuropening en een zoo groot mogelijke vuursnelheid. Men mag dus in het vervolg in een batterij van 4 stukken b.v. uit 3 daarvan schieten en door de bediening van het 4e stuk met den S. C. een loopgraaf voor knielende schutters laten maken. 170. „Blijven er geen bedieningen in de batterij achter, dan „plaatst de B. C. aldaar f1) zoo noodig ook bij de schuilplaats „één of meer posten (in de batterij bij nacht dubbelposten) „welke belast zijn met de zorg voor de veiligheid van de batterij „en de bezetting; de posten zijn met de karabijn bewapenden „worden om het uur afgelost." Houdt de B. C. zich b. v. in de schuilplaats op, dan moet iemand er buiten staan om den post bij de batterij in het oog te houden voor het geval, dat deze het teeken geeft, dat hij den B. C. iets te melden heeft. Bij grooten afstand van batterij tot schuilplaats kan men dus ook een verbindings- of tusschenpost uitzetten. Volgens het oude voorschrift stond alleen een post in de batterij, welke bepaling maar al te dikwijls letterlijk werd uitgevoerd; wij hebben meer dan eens een man achter de stukken heen en weer zien schilderenook wel eens iemand boven op de borstwering zien staan, alsof het hem te doen was om den vijand de plaats der batterij te wijzen. 171. Met dikke letters gedrukt: „De B. C. draagt zorg, dat „het voorterrein zoo noodig f1) voortdurend wordt waargenomen; „in het bijzonder voor wat betreft het schootsveld zijner batterij." Dit is iets nieuws. Ligt dus de batterij b.v. gedekt achter een perceeltje hout, achter een boschje, op een paar honderd meter (1) De cursiveering is van ons. De tusschen,, "geplaatste woorden geven den letterlijken tekst weer. I. M. T. 1909. 47

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 61