1280 - D. Daders beantwoording ucn bij de behandeling der begrooting Dan 1909 gestelde nragen of gemaakte opmerkingen. met 70 tegen indienststelling in hun plaats Tan 49 Europeesche of Chi- neesche burger-ziekenverplegers en 21 verpleegsters. Hiervan is eene aanmerkelijke bezuiniging op de zoo moeilijk te ver krijgen Europeesche soldaat ziekenverplegers bet gevolg. Nadeel voor den dienst te velde, waarvoor uitsluitend militaire ziekenverplegers te be zigen zijn valt biervan niet te vreezen, indien in oorlogstijd bij de militaire ziekeninrichtingen te hunner vervanging een lOOtal Europeesche burgers meer ingedeeld worden. c. een 40tal Europeesche korporaals-ziekenverplegers verrichten thans allerlei werkzaamheden, welke met den eigenlijken verplegingsdienst niets te maken hebben, zooals die van kok, facteur, portier, assistent in het magazijn en in de apotheek. Het voornemen bestaat deze diensten voor taan door intelligente Amboineesche of inlandsche korporaals te doen verrichten, die daartoe in de formatie zullen zijn op te nemen. Verschillende voordeelen zullen hierdoor worden verkregen. De 40 vrij komende Europeesche korporaals kunnen bij den eigenlijken verplegings dienst worden ingedeeld. Als gevolg daarvan zal niet alleen de dienst van het overige verplegingspersoneel, dat thans vaak veel to veel werk heeft, worden verlicht, maar bovendien dat personeel beter dan tot dusver in staat gesteld worden, om zich op de theorie van het vak toe te leggen en te trachten het diploma van ziekenverpleger te behalen. In de tweede plaats wordt voor de inlandsche ziekenverplegers de tot nu toe niet bestaande mogelijkheid geopend om promotie te maken, waardoor voor hen een prikkel tot het leveren van goed werk geboren wordt Onderaf deelimj 164a. Bij de in 1908 tot stand gekomen regeling van de geldelijke positie dor Europeesche militairen beneden den graad van sergeant werden de soldijen van die militairen bij de verschillende wapens en diensten gelijk gemaakt en gebracht op 0 38, f 0 42 en 0.70 pet- dag, respectievelijk voor de fuseliers, de infanteristen le klasse en de korporaals. De toen aangebrachte verhoogingen zijn echter niet voldoende gebleken, en de Indische regeering acht alsnog eenige verbetering noodig, wes halve thans wordt voorgesteld de soldijen van alle korporaals en man schappen nog met 0 05 per dag te verhoogen. De hieraan verbonden uitgaven worden geraamd op f 176.000 per jaar, welk bedrag thans wordt aangevraagd. Gebruik van honden bij het leger in Nederlandsch-Iudië Reeds in 1888 en in 1889 zijn in Atjeh en van 18881892 in de AVesterafdeeling van Borneo proeven genomen zoowel met honden inge deeld bij patrouilles, om deze tegen onverhoedsche aanvallen te bescher men, alt- met waakhonden op de posten. Met het oog op de ongunstige uiikomsten, welke toen met de patiouiilehonden werden verkregen, zijn dio proeven door het legerbestuur gestaakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 620