1282 Bescbouiringsn naar aanleiding nan de Oorlogsbegrooting noor 1910. in hoofdzaak van vroegere jaren overgebleven. Op het groot aantal daar van is van invloed, dat men in vorige jaren te lang met afkeuring heeft gedraald, terwijl verder het gestadig terugloopen van het aantal Europeanen in het leger in de jaren 1903- 1907 en de daarmede gepaard gaande vermeerdering van het aantal Amboineezen is oorzaak geweest, dat de reeds aanwezige of bestelde schoenen voor een deel van afmetingen waren welke niet konden worden verstrekt. In den laatsten tijd zijn door het legerbestuur bevelen gegeven om de in de magazijnen bedervende, niet verstrekbare, schoenen meer algemeen op te ruimen, daar ze in mindering komen van den oorlogsvoorraad, die uit den aard der zaak geheel uit dadelijk verstrekbaar schoeisel moet bestaan. De verschillende ongunstige invloeden, waaraan het schoeisel in Indië onderhevig is, zijn oorzaak, dat, niettegenstaande de voortdurende zorg van het Inciische legerbestuur, vooral in het Indische leger aanleiding bestaat tot het uiten van klachten, welke trouwens ook in andere legers niet geheel te voorkomen zijn Tegenover die klachten staan echter verschil lende zeer gunstige oordeelvellingen; o. a. meldt het Intendance-verslag betreffende de Bad-expeditie, dat de zeildoeksche rijgschoenen bij die expeditie ten volle hebben voldaanen dat over de lederen schuenen evenmin klachten zijn binnen gekomen. Ook het Boni-verslag luidde gunstig in dit opzicht, terwijl van klachten over schoeisel bij de op Flores ageerende troepen het legerbestuur nimmer iets ter oore is gekomen. Dat dergelijke klachten in de laatste jaren meer dan vroeger werden vernomen, is niet een gevolg van de mindere hoedanigheid der schoenen, maar moet voornamelijk worden toegeschreven aan de wijze waarop tegen woordig de infanterie niet alleen op Atjeh, maar ook elders in de buitenbezitingen ageert. Bedoeld wordt het optreden in kleine atdeelingen, welke langs ongebaande wegen de zwaarste terreinen doorkruisen, daarbij, dagen lang, nu eens over scherpe rotssteenen loopen, dan weder door rivieren en moerassen waden, waarua de tot in de kern doorweekte schoenen weder aan de brandende Indische zon en den steenachtigen bodem worden blootgesteld. Bij terugkeer in het bivak worden gewoonlijk de schoenen snel in de zon of bij een vuur gedroogd om den volgenden dag weder met droog schoeisel op marsch te kunnen gaan Toen bekend werd, dat hier en daar aan den troep verlegen schoenen waren verstrekt, werd het in alle magazijnen in Indië opgelegde schoeisel aan een streng onderzoek onderworpen, waarbij bleek, dat Ö500 paren schoenen alson verstrekbaar moesten worden aangemerkt Hiervan waren -f- 3000 paren van Europeesehen oorsprong. Voorts bleek, dat 55 °/Q der onverstrekbare schoenen van de niet gewilde tailles waren en dientengevolge wegens te langdurige oplegging waren afgekeurd De begrooting voor 1910 sluit met een belangrijk honger bedrag, dan die voor het loopende jaar, 34827305 tegen f 33890867 of 936438 meer. In hoofdzaak is deze verhooging een gevolg van de meerdere gelden, die aangevraagd zijn geworden:

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 622