1283 - le. voor den bouw van een kazerne en hospitaal voor de Koloniale Reserve te Nijmegen f 384 000 tegen f 100.000 in 1909. Wel is waar wordt door de reorganisatie van genoemd korps, tengevolge waarvan het in de toekomst uit de staf en vier compagniën (n 12 valiede, 1 recon valescente en 1 voor de juist geëngageerden) zal bestaan, een bezuini ging van pl.m. f 53 000 verkregen, doch door de meerdere kosten van de werving (ten deele het gevolg van de aanstelling van hoogstens 12 werfagenten) wordt pl m, f 100.000 meer noodig geoordeeld. Zal het, in verband met het verloop van het Europeesche element in de laatste jaren, in het algemeen toegejuicht worden, dat aan de wer ving meer aandacht wordt geschonken, ook al is men van meening, dat de wijze waarop die aangelegenheid thans geregeld wordt n 1 door de aanstelling van werfagenten in strijd is met den geest van onzen tijd minder bijval zal het vinden, dat bijna een half millioen gulden besteed wordt voor den bouw van een kazerne voor een korps, waarvan het nut voor Indië minstens genomen hoogst twijfelachtig te noemen is. Nooit nog heeft dat korps aan zijn dubbele bestemming kunnen beant woorden. In de laatste jaren, toen het verloop van het Europeesche element in het Indisch leger schrikbarend toenam, kon de K. R. alleen ten koste van het leger in Indië op sterkte gehouden worden. Van verschillende zijden werd in de pers reeds twijfel geopperd of het niet wat gewaagd te noemen is, menschen, die met hooge hand gelden aangeworven zijn zoo dicht aan de grenzen in garnizoen te leggen Hierop kan alleen de toekomst een antwoord geven. 2de. Voor wielrijders en rijwielen f 9000 meer dan voor 1909. 3de. Voor verbeterde tractementen van de eerste luitenants 100.000 meer dan in 1909 (in welk jaar slechts de helft dier verhooging gevraagd werd). 4de. Voor de verbetering van de soldijen van de Europeesche kor poraals en minderen 176000. 5de. Voor de voortzetting van de proef tot vorming van een leger reserve f 8500 tegen f 5500 voor 1909. 6de. Voor de verbetering vau de positie van de Europeesche zieken verplegers f 62.627. 7de. Voor 2 nieuwe landrente-opnamebrigades f 168.332. 8sto. Voor „buitengewone uitgaven ten behoeve van de in Atjeh ge legerde troepen" f 504.000, d i. f 16.000 meer dan voor 1909, en °9de. Voor de barissan van Madoera en vuor het legioen van Mangkoe Negara 348 434. Het is voor de eerste maal, dat voor deze korpsen op de oorlogsbegrooting gelden aangevraagd worden, tot nu toe verschenen zij op de begrootiug van het Binnenlandsch Bestuur. Aangezien het echter wenschelijk geacht wordt alle aangelegenheden betreffende de schutterijen, vrijwilligerkorpsen, legioenen en barissan van Madoera ge heel naar het Uepartement van Oorlog over te brengen zijn dit jaar alvast de voor beide laatstgenoemde inlandsche korpsen benoodigde gel den op oorlogsbegrooting overgebracht. Vreemd is het, dat als reden voor die overbrenging alleen opgegeven wordt, dat zulks geschiedt „ten einde het Dep. van B. B. eenigermate van zijn vele werkzaamheden te ontlasten". Het argument, dat M i i i- taire korpsen onder het militaire departement behooren, schijnt minder klemmend te zijn dan de overweging, dat nu een departement

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 623