- 1286 vreezen, dat nu daarbij nog de kans geschapen wordt, dat de verdiende gratificatie niet dadelijk uitbetaald wordt, omdat de toegestane middelen zulks c q. niet toelaten, het aantal candidaten (dat tot nu toe tusschen 10 en 16 schommelde) nog meer zal terug loopen Waar de gratificatie alleen op vertoon van het diploma uitbetaald wordt, kan uit deze vermindering slechts nadeel voor de examinandi, nooit voordeel voor het gouvernement voortspruiten. De niet betaalde gratificatiën blijven immers in de schatkist. Wat dan het nut is van de voorgestelde vermindering is ons niet duideljjk. Getuigt alzoo deze begrooting van een streven om voor het personeel verbetering te brengen en moeten we verheugd en dankbaar zijn, dat nu ernstige maatregelen getroffen worden om het verloop van het Europee- sche element in het Indische leger tegen te gaan, op het gebied van het materieel laat zij nog zoo ongeveer alles te wenschen over. Van de 3.435.000 aangevraagd voor aanschaffing van magazijns goederen en andere benoodigdheden, zoome ie eeresabels en andere onder scheidingsteekenen voor het leger en voor vrijwilligerkorpsen zijn slechts f 600 000 bestemd als 2de termijn voor den aankoop van snel vuurveld- geschut. Van bevoegde zijde vernamen we, dat eenige toestellen voor draadlooze telegrafie uitgezonden zijn, maar overigens schijnen alle mo derne hulpmiddelen in de oorlogvoering voor ons leger onnoodig te zijn. Bijna een half millioen gulden worden besteed aan een kazerne te Nijmegen voor een korps, waaraan Indië niets heeft, maar hoognoodige hulpmiddelen, automobielen voor het vervoer van staven en het over brengen van berichten, automobielen voor vervoer van zieken en ge wonden, munitie en levensmiddelen, verplaatsbare zoeklichten voor de verschillende stellingen, mitrailleurafdeelingen, veldhouwitsers, kabelbal- lonafdeelingen (om van bestuurbare luchtballons maar niet te spreken) blijven wenschen, zoo ij del, dat men ter nauwernood waagt ze te noe men. En toch zijn die zaken zoo noodig. Men hale niet de schouders op met de bewering, we kunnen toch niets Juist waar we in getal sterkte te kort schieten, mag niets verzuimd wor ien om ons tenminste technisch de gelijke van onzen 'egenatander te maken. Voor een half millioen zou men heel wat hebben kunnen aanschaffen 1 Door het leger niet te geven wat het voor den strijd met een B. V. noodig heeft speelt men een gevaarlijk spel. „Nederland is niet gereed", zegt de overste Nypels in zijn boven reeds aangehaald artikel, „om een ietwat ernstigen aanval, van buiten op zijn koloniën gedaan, af te wijzen; Nederland zal daardoor bij dreigend con flict een gedwee inwilligende politiek moeten voeren, of een strijd aan binden, waarvan de uitslag niet twijfelachtig is. Ik behoor tot de optimis ten, ik heb steeds veel mogelijk geacht, dat anderen onbereikbaar leek, ik ben door de ondervinding in het algemeen eer in die richting aan gemoedigd dan ontmoedigd, maar voor de verdediging van ons groot en mooi eilandengebied in Oost-Azië tegen een energieken aanvaller, laat mij mijn optimisme bij den tegenwoordigen toestand geheel in den steek. Nadat twee generaals elkander als gouverneur-generaal opvolgden, en daarbij konden samenwerken met een militair minister van koloniën, bestaat geen betrouwbaar stelsel tot verdediging dier koloniën tegen een buitenland-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 626