738 afstand achter een masker, enz. dan moet iemand daarvoor worden opgesteld om waar te nemen, zonder zelf gezien te worden, of hij ook iets van den vijand ontdekt of iets wat op zijne aanwezigheid duidt, b.v. stofwolken, rook, geflikker van wapens, brand, ballons, vuurpijlen, enz; 's nachts moet bovendien geluisterd worden naar geratel van wagens, beweging van roei riemen, enz. 172. Dat aan de bezetting vóór den afmarsch moet worden meegedeeld naar welke batterij gemarcheerd zal worden, staat niet meer voorgeschreven. Die mededeeling is dan ook meestal overbodig, doch werd helaas nooit vergeten; wel vergat de oudste S. C. geregeld zich met eigen oogen te overtuigen of elk man zijn patronen, zijn veldflesch gevuld, zijn brood en zijn verband- pakje bij zich had. Hij maakte soms een aanmerking op slecht gepoetste knoopen e.d. alsof hierdoor het vaderland in gevaar gebracht werd. 173. Dit handelt over de verdeeling der bezetting over de stukken en in verband daarmede moeten wij hier even stilstaan bij eene wijziging in de geschutexercitie. Voortaan woidenden St. C. en de manschappen samen van 1 tot 5 genummerd. De St. C. is tevens richter en het uitgevallen No. heeft als No. 5 de functie gekregen van tempeerder en houdt zich bij de pro jectielen op. De recruten worden tegenwoordig niet alleen in het bijzonder in het richten, maar ook in het tempeeren geoefend. De goede tempeerders nu worden over de stukken verdeeld. Bij aankomst van de bezetting in de batterij wordt haai o.m. ook medegedeeld, waar de hulpverbandplaats is; hoe de vei pleging geregeld is, enz. 174. In deze wordt duidelijk omschreven in welk geval een B. C. op eigen gezag mag vuren en wel „indien daartoe „van te voren machtiging is verleend". Vroeger was dat een min of meer duistere geschiedenis. Veel gelegenheid om eigen initiatief te toonen wordt hem dus niet gelaten en zeer terecht, want het vuur moet zoolang mogelijk in handen van den onmiddellijken chef blijven. 176. „De B. C. geeft aan den B. O. dan wel aan de S. C.,

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 62