Ds traciemenlen Dan officieren-magazijnmeester. 1290 Zoo kwam het reeds voor, dat militairen, aan wie in Indië wegens wangedrag een verder reëngagement geweigerd werd, en die daarom naar Holland terugkeerden, daar weer tot een nieuw engagement werden toegelaten. Als men ook in andere richting zooveel op de oude eischen laat vallen, is het licht verklaarbaar, waarom in de laatste maanden de werving zulke goede resultaten geeft. Maar of dit op den duur in het belang van het Indische leger is Bovendien laat het physiek der aangeworvenen zeer veel te wenschen over, en het heeft er allen schijn van dat in Holland de keuringseischen aanmerkelijk lager zijn gesteld.'Men krijgt daardoor voor het oogenblik wel meer volk, doch deze winst is slechts schijnbaar Want daartegen over staat het groote verlies aan die physiek minderwaardigen, zoodra zij in de tropen zijn aangekomen. Do waarheid hiervan bleek reeds op verrassende wijze. Er werden al een paar militairen afgekeurd, eerst sedert zeer kort uit Nederland aangekomen, ja, die zelfs nog biet eens waren afgeëxerceerd Bij nader onderzoek van een, pas uit Holland aangekomen fuselier, zekere De L., is gebleken, dat die man vroeger voor de militie in Hol land was afgekeurd, dat hij daarna, hoewel nog behept met het gebrek van platvoeten, voor den Indiscben dienst goedgekeurd is terwijl hij nu, nauwelijks in Indië, weer moet worden afgekeurd Door den chef over den geneeskundigen dienst wordt nu hierover gecorrespondeerd met het ministerie van Koloniën. „Opmerker", die Militaria schrijft in het Soer. Hbl. bepleit in dat blad van lü Nov. hooger tractementen voor officieren magazijnmeester dan voor troepen-officieren van denzelfden rang, op de volgende gronden le met het oog op hun grootere verantwoordelijkheid en meer werk en; 2e omdat zij in den regel met een groot gezin gezegend zijn, terwyl een luitenant, die op een zeer jeugdigen leeftijd den voet in Indië aan wal zet, doorgaans slechts voor zich zelf te zorgen heeft. Wij vernemen hier voor het eerst, dat een magazijnmeester meer werk heeft dan een troepen-of bureau-officier en grooter verantwoordelijkheid dan dezen en b. v. officieren-kwartiermeester. Het tweede argument is ook al zeer eigenaardig. De vooruitgang in tractement, pensioen en weduwen-pensioen voor een onderofficier, die luitenant- magazijnmeester wordt is reeds zóo bijzonder groot, terwijl de uitgaven voor het groot gezin, waarmee hij gezegend is, niet plotseling noemenswaard toenemen, dat zeker ook op dien grond de wensch naar positie-verbetering niet ingewilligd zal worden. De schrijver trachtte aan zijn beweringen nog kracht bij te zetten, door den zelfmoord van een luitenant- magazijnmeester te Soerabaja, die een groot gezin achterliet, erbij te halen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 630