ffiededeelingen. Koninklijke militaire Academie, Eftinograpfiische Verzameling. Reeds eenige jaren geleden werd door het Bestuur van de Kon. Mil. Academie gunstig beschikt op een voorstel omtrent het aanleggen van eene Ethnographische Verzameling, in het bijzonder ten dienste van het onderwijs in de land- en volkenkunde van'Nederl.-Indië. Hoewel aan genoemde inrichting reeds sedert jaren verschillende collecties ten behoeve van het onderwijs zijn aangelegd o. m. een verzameling van materialen, modellen van bouwwerken, specimina van hout- en van bamboeverbindingen, etc. voor het onderwijs in de geniewetenschappen zoo ontbrak tot voor korten tijd een afzonderlijke verzameling van ethnographica, welke van dienst kon zijn bij het onderwijs in de eth- nographie; een verzameling, waaruit door aanschouwing, beter nog dan uit de boeken, van allerlei te leeren was omtrent leven en bedrijf van de inlandsche bevolking van onzen archipel. In dit opzicht is de Hoofdcursus te Kampen, dank zij den gep. kapitein H T. van IJsseldijk, de Kon. Mil. Academie voor geweestdaar toch is men reeds sedert geruimen tijd in het bezit van een verzameling als boven bedoeld, welke zoo uitgebreid en volledig is, dat zij ten volle aan haar doel kan beantwoorden en inderdaad aanspraak kan maken op den naam van museum. Aan de Kon. Mil. Academie werd eerst sedert de laatste jaren begonnen met het verzamelen van verschil ende voorwerpen, welke in zulk een museum thuis behooren. Hun aantal is dan ook nog klein. Toch werd, voornamelijk door de hulp van het Ned.-Ind. Gouvernement en die van het Rijks Ethnographiseh Museum te Leiden, zooveel bijeen gebracht, dat het noodzakelijk is geworden een afzonderlijk lokaal voor de verzame- 1 ng te bestemmen. Zoo is dan in September j 1 de „Ethnographische Verzameling van de Kon. Mil. Academie" officieel erkend en in gebruik gesteld gewoiden. Een leerzaal, in dadelijke verbinding staande met dit lokaal, werd aangewezen voor het onderwijs in de land-en volkenku'de van Ned-lndië. Het l gt voor de hand. dat waar deze verzameling werd aangelegd bij een inrichting van militair onderwijs, in de eerste plaats verschillende soorten van wapens zijn bijeen gebracht. Deze zijn dan ook reeds thans in allerlei soorten voorhanden; andere voorwerpen en ethnographica daarentegen zijn nog slechts schaars vertegenwoordigd. Zeer te wenschen is het daarom, dat de verzameling spoedig wordt aangevuld, o.a. met kleêren en lijfstoebehoor, sieraden, huisraad en gereed schappen met voorwerpen, betrekking hebbende op jacht en visscherij, op land-, tuin- en boschbouw; voortbrengselen, geheel of gedeeltelijk afgewerkt, van grondstoffen uit het delfstoffen-, planten- en dierenrijk; t. M. T. 1909. 84

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 637