739 „zooveel mogelijk alle inlichtingen en opgaven, welke de opening „van het vuur kunnen bespoedigen (x) en 177-178. Eindelijk vinden we in den B. D. ook iets over het inschieten op een hulpdoel. 182. „Indien de commando's van den B. C. (en indien" de B. C. „zich buiten de batterij ophoudt, die van den B. O.) niet in de „geheele batterij verstaan zouden worden, geven de S. C. die „door". Alle onnoodig geroep blijft dus voortaan achterwege en daardoor wordt in vergelijking van vroeger een massa tijd be spaard, evenals door het bepaalde in 194: „Als regel geldt, dat „alleen de hoogst noodige (x) commando's gedaan worden". „Zoo noodig (x) maken de S. C. aanteekeningen en kunnen (x) „daartoe een sectiestaatje aanhouden". Als bijlage is een voorbeeld (geen model) opgenomen, op de achterzijde waarvan de gegevens over het stormvuur worden geschreven. Hiertoe rekent men de hoeveelheid gereed te zetten munitie, de O. H. (E), de C. D. en de T. voor vuur in bepaalde richtingen (bepaalde lijnen op de bedding) en op vastgestelde seinenen ten slotte de O. H. voor kartets vuur en G. K. T. O. Op den eigenlijken sectiestaat wordt aangeteekend le de miswijzing van het quadrant (2) waarmede de S. C. (dus niet de B. C.) rekening houdt voor het eerste schot; 2e de O. H. voor het doel (dus die uit de schootstafel) en de O. H. voor het H. R. P. waaruit het verschil wordt afgeleid; de C. D. voor het doel en die voor het H. R. P. waaruit het verschil wordt afgeleid; (3) 4e de gecommandeerde gegevens en de te geven O. H. en C. en de T.5e de gegevens voor de eerste richting; en 6e een schets van het H. R. P., waaruit voorden opvolger of voor anderen veel gemakkelijker dan uit een be schrijving blijkt op welk punt gericht wordt. Heeft een der vuurmonden drachtsverschil, dan geeft de B. C. aan den S. C. op met hoeveel °/00 de O. H. daarvoor vermeerderd moet worden. 1) De cursiveering is van ons. 2) „Voortaan moet zoo mogelijk bij eiken vuurmord een quadrant aanwezig zijn". Tot nog tce was er bij 15 cM. L. 24, 12 cM. L en 10 eM. maar één per 2 kanonnen. 3) Beter ware het hier te spreken van opzetbreedte (O. B.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 63