1302 moet hij thans kennis bekomen van alle in de beoordeeling op genomen gebreken en tekortkomingen. Waar ongunstige aanteekeningen voorkomen, daar moet thans steeds een nota worden toegevoegd, terwijl vroeger alleen een nota werd overgelegd, wanneer de gebreken en tekortkomingen die invloed zouden kunnen hebben op de g eschiktheid voor den eerst- volgenden hoogeren rang, aanleiding hebben gegeven tot ongeschikt- verklaring voor den hoogeren rang. Hieruit volgt weer en zoo is dan ook bepaald, dat den beoor deelde toegestaan is zich op die gebreken en tekortkomingen te rechtvaardigen. In het kort kan dus thans een memorie van rechtvaardiging worden ingediend, als kolom 5 met „ja," dan wel met „neen" of nog „niet" is ingevuld, terwijl zulks vroeger alleen toegestaan was, wanneer kolom 5 luidde„neen," met dien verstande echter dat Art. officieren, die slechts voor één wapendeel geschikt geoordeeld werden voor bevordering, even eens over hun „ja" mochten reclameeren. Dit laatste was bij circulaire bekend gemaakt. Uit het vorenstaande volgt o. i. dat een beoordeelaar op het achterblad niet meer kan invullen„het nog niet" in kolom 5 berust op de omstandigheid, dat nog geen voldoende gegevens aanwezig zijn om een afdoend oordeel omtrent de geschiktheid voor den hoogeren rang uit te spreken," aangezien degene, die over dat „nog niet" een memorie van rechtvaardiging wenscht in te dienen, wel eerst de vraag zal stellen welke gegevens 2ijn dan nog niet aanioezig." Wil men het aantal memories van rechtvaardiging, dat thans onrustbarend zal toenemen, beperken, dat meenen wij den raad te moeten geven„maakt u niet af met een algemeene phrase, maar schrijft kort en bondig neer, wat voor gebreken en tekortkom sten den beoordeelde aankleven Als gevolg van het vorenstaande meenen wij verder er op te moeten wijzen, dat het bepaalde in 37 (2) van de nieuwe Alg. Order, wat betreft de eerste drie invullingen van kolom 5 in den kapiteinsrang, niet opgenomen had mogen worden, aangezien dit niet in de lijn ligt van het in hoofde dezes vermeld Gouv. Besluit. Op 37 komen wij later nog terug.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 642