- 1305 - vendien degenen, die bij ontvangst der geheime bescheiden, hetzij ter aanhouding of ter doorzending, deze nagaan, in de war brengt, wanneer zij op het voorblad onder de mutatiën van het loopende jaar, twee soms drie keeren lezen„nota bij gevoegd" en slechts één bijlage aantreffen. Bovendien leest men dikwijls onder een nota ingevolge 28(1) een nota ingevolge 5 (2) luidende: „zonder verandering". Beteekent dat dan, dat de aftredende korpscommandant de be- oordeelingslijst zonder verandering wenscht te zien of wel neemt hij de daaraan voorafgaande opmerkingen ingevolge 28 (1) over. Beter ware het geweest 5 (3) weg te laten. 5 (6) De toevoeging van deze zinsnede juichen wij toe. Aan beoordeelde moesten dan echter die ongunstige aantee- keningen onmiddellijk worden bekend gemaakt, opdat hij zich daarop, zoo gewild, kan verdedigen. Deelt, men hem de feiten aan het einde van het jaar mede, dan zal hij zich wellicht niet meer alles nauwkeurig kunnen herinneren en is de chef in het geven van toelichtingen in het voordeel. Het allerbeste zou echter zijn de beoordeelingen niet op 1 Januari te doen opmaken, doch op de tijdstippen, dat officieren van eersten beoordeelaar verwisselen, dus bij vertrek van een chef of bij overplaatsing. In bijzondere gevallen kunnen dan nog tusschentijdsche be oordeelingen worden ingediend. En mocht men dan nog over gaan tot een stelsel, dat elke chef met een blanco beoordeelings- lijst voor zijne officieren begon, dan geloof ik, dat veel goeds in die richting was gedaan. Voorts achten wij het in handen geven van beoordeelings- lijsten aan waarnemende korpscommandanten verkeerd; het is beter ze verzegeld (voor elk officier afzonderlijk) op te leggen en ze in dien toestand over te reiken aan den nieuw optreden den korpscommandant. Is er in dien tusschentijd iets bijzon ders gebeurd, dan wordt dit aan laatstgenoemde gerapporteerd. Alleen in zeer ernstige gevallen, wanneer naar het oordeel van den afdeelings- of gewestelijk militairen commandant eene tus-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 645