- 740 Wij kunnen niet nalaten onze instemming te betuigen met het beginsel, dat men eenerzijds vrijheid van handelen heeft gelaten aan den B. C. om naar goedvinden al of niet een sectie- staat te laten aanhouden en anderzijds heeft aangegeven door wie en hoe nu rekening zal gehouden worden met drachtsver- schillen, enz. Bij vuren op vaste doelen zal veelal wel een sectiestaat, bij vuren op beweegbare doelen natuurlijk zelden aanteekeningen worden gemaakt. Bij waarneming uit een zijpost door den B. C. zelf, gaat deze pas daarheen nadat de voorbereidende maatregelen getroffen zijn. Ook dan heeft hij dus gelegenheid om te kennen te geven, welke aanteekeningen naar zijn oordeel door de S. C. gemaakt moeten worden. 184. Het stuksgewijze laden bestaat niet meer. Men kan doorloopend iaden voor de geheele batterij of voor een sectie en verder het één of meermalen laden van de batterij of een sectie. Het commando „Doorloopend laden" wordt steeds gedaan. Als de Y. G. K. T. van 15 cM. K. mettertijd voorzien zijn van tijdschokbuizen No. 3 behoort ook het inschieten met G. K. T. Y. T., waarbij stuksgewijze laden toepassing vindt, tot het verledene. 187. Is een stuk gereed om te worden afgevuurd, dan wordt niet meer geroepen stuk gemonteerd" maar stuk klaar." „Ten einde de vuursnelheid te kunnen verhoogen, kan de B. C. „ook van te voren gelasten, dat het stuk, dat aan de beurt van af- „vuren is, onmiddellijk kan worden afgetrokken als het klaar is". 188. Het weinig voorkomende sectievuur (in Indië reeds vervallen) en het salvovuur zijn afgeschaft; het lagenvuur is inge voerd en stukkenvuur heet voortaan: „vuren op commando." „Om eenige schoten kort na elkander te doen afvuren, com- „mandeert de B. C. b. v. „Lagenvuur 5 seconden, van „Rechts" „waarop de S. C. zoodra de stukken hunner sectie tot afvuren „gereed zijn, den B. C. toeroepen b. v. „Linkersectie klaar." „Is de batterij klaar dan commandeert de B.C. „Vuren" of

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 64